Omicron hakkında korkutan açıklama

Omicron hakkında korkutan açıklama

Tanıdığınız herkes şu anda COVID-19’a yakalanıyor gibi görünüyorsa, yalnız değilsiniz. Koronavirüsün Omicron varyantı, günlük yaşamın neredeyse her yönünü bir kez daha bozan vakalarda bir artışa neden oldu. İşte detaylar.

Bunun nedeni, Omicron virüsün önceki türevlerinden önemli ölçüde daha bulaşıcı görünmesidir. Aslında, bazı uzmanlar bunun insanlık tarihindeki en hızlı yayılan virüs olduğuna inanıyor. Tıp tarihçisi ve Bask Tıp ve Bilim Tarihi Müzesi müdürü Anton Erkoreka, İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeçte, Omicron varyantının Kara Ölüm olarak bilinen hıyarcıklı vebayı bile geride bıraktığını ve bunun şimdiye kadar kaydedilen en ölümcül pandemiye yol açtığını söyledi.

Omicron hakkında korkutan açıklama

Erkoreka gazetesi, “Tarihin en patlayıcı ve en hızlı yayılan virüsüdür” dedi. Harvard Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Dinamikleri Merkezi’nin eş direktörü William Hanage, tarihçinin söylediklerini yineledi ve gazeteye varyantın “bu ayrıntı düzeyinde araştırabildiğimiz virüsler arasında kesinlikle en hızlı yayılan virüs olduğunu söyledi. ” Elbette pandeminin kültürel bağlamı da önemli. Kara Ölüm, seyahatin nadir olduğu Orta Çağ Avrupa’sında yayılıyordu, oysa COVID hızla küreselleşmiş bir dünyayı ele geçirdi.

Omicron şu anda ABD’de COVID’nin en baskın çeşidi. Hızla yayılırken, sağlık uzmanları önceki varyantlardan çok daha az ölümle sonuçlandığını buldu. El Pais, bunun, enfeksiyonların sahip olabileceği herhangi bir etkiyi büyük ölçüde azaltabilen daha yüksek aşılama oranları ve virüsün öncelikle akciğerler yerine üst solunum yollarını nasıl işgal ettiği gibi bir dizi faktörden kaynaklandığını bildiriyor.

Rezonans teknolojisi iklim krizini önleyebilir: Yeni sistem