Ana sayfa Genel Okyanuslar yakında yok olabilir! Bilim insanları tehlikeyi açıkladı

Okyanuslar yakında yok olabilir! Bilim insanları tehlikeyi açıkladı

Bilim insanları uzun bir süredir okyanuslar yakında yok olabilir gibi ifadeler kullanıyordu. Şimdi ise bunu çok daha güçlü bir şekilde seslendirmeye başladılar.

Bildiğiniz üzere dünyanın genel ekosistemi ile ilgili çeşitli araştırmalar yürütülüyor ve okyanuslar yakında yok olabilir gibi ifadeler iyice güçleniyor. Özellikle de küresel çapta yıkımların devam ettiği, tahribatın çok derinleştiği düşünüldüğünde okyanusların yok olmasının uzak bir ihtimal olmadığını söyleyebiliriz. Sıcaklıklar her yükseldiğinde bu okyanuslara en az %30 etki ediyordu.

Sıcaklıkların yükselmesi ekosistemi bozuyor

Dünya genelinde sıcaklıkların artmaya başladığı sürpriz değil. Özellikle de 2100 yılına kadar bu sıcaklıkların çok daha ciddi oranlarda artacağı tahmin ediliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında ilginç gelişmeler ortaya çıktı. Özellikle de küresel örgütler okyanuslarla ilgili çalışmaları hızlandırdı.

Bilim insanları tarafından öngörülen yükseliş yaklaşık olarak 4 derece. yani 2100 yılına kadar dünya ortalama sıcaklığının yaklaşık olarak 4 derece artacağı söyleniyor. Eğer böyle bir şey gerçekleşirse Muhtemelen 2100 yılı bile görülmeyecek. Amazon, Endonezya, Hindistan, Kuzey Avustralya, Sahra Altı Afrika ve Kongo’da bulunan önemli hayvan türlerinin 2040’larda yok olmasına büyük bir ihtimal veriliyor.

Facebook Sessiz Mod özelliğine kavuştu! Peki, doktor bu ne?

1850’den 2005’e kadar gerçekleşen ekosistem değişikliklerine dikkat edildiğinde sonucun korkutucu olduğu düşünülüyor. Ayrıca bu durum her geçen yıl daha fazla artış gösteriyor. 2100 yılına gelindiğinde tüm bunlara ek olarak okyanus ekosisteminin yaklaşık olarak %15 gibi bir bölümü yok olacak. Ayrıca denizlerin yükselmesi ile birlikte şehirleri su basma ihtimali de artacak. Sizin gelecek ile ilgili öngörüleriniz neler? Bunları yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bir yandan iklim değişikliği sonucu denizlerin yükseleceğinden bahsediliyor, bir yandan da okyanusların %15-30 yok olacağından bahsediliyor. Biraz tuhaf değil mi??

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler