NVIDIA neredeyse Amazon kadar değerli hale geldi

NVIDIA

Yapay zeka alanında yaşanan gelişmeler NVIDIA’yı bir anda dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

Bildiğiniz gibi teknoloji dünyasının bir numaralı gündem maddesi bir süredir yapay zeka programları olmuş durumda. Microsoft destekli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’nin yakaladığı büyük başarı, tüm teknoloji dünyasının odağını bu alana çevirmesine sebep oldu. Teknoloji şirketleri yapay zeka programları geliştirmek veya bu programları kendi ürün ve servislerine entegre etmek için adeta yarışa girmiş durumda. Yapay zeka alanına yapılan bu yatırımların merkezinde ise GPU’lar, yani ekran kartları yer alıyor. Çünkü bu şirketlerin yapay zeka alanında iddialı olabilmeleri için ihtiyaç duydukları donanımsal güç GPU’lar tarafından sağlanıyor.

GPU’lara olan talebin bir anda kayda değer ölçüde artması, ekran kartı üreticilerini de bir anda teknoloji dünyasının en güçlü şirketleri arasına soktu. Özellikle bu alana öncülük eden NVIDIA, yapay zeka alanında yaşanan son gelişmeler sayesinde bir anda dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline geldi. Öyle ki şirketin güncel piyasa değeri neredeyse Amazon’u yakalamış durumda.

ChatGPT-5

NVIDA’ın piyasa değeri tarihinde ilk kez 1 trilyon doları aştı. Böylece şirket şu anda tüm dünyada değeri 1 trilyondan fazla olan sadece altı şirketten biri oldu. Bugün itibarıyla piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde olan diğer beş şirket ise Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet (Google’ın şemsiye şirketi) ve Amazon.

Amerikalı ekran üreticisinin bu yükselişinin tek sebebi GPU’lara olan talebin bir anda artmış olması değil. Şirketin yeni A.I. süper bilgisayarı DGX GH200’ü ve yapay zeka destekli oyun yapma aracı Nvidia ACE’i tanıtması da piyasa değerinin artmasına büyük katkı sağladı. Her iki teknolojinin de önümüzdeki yıllarda şirketi daha da yukarıya taşıma potansiyeli var ve yatırımcılar da bunun farkında. O yüzden şirketin önü epey açık görünüyor. Öte yandan şirketin bu sansasyonel yükselişi, yapay zeka alanının ne kadar büyük potansiyele sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

PlayStation Plus’tan NBA 2K23 bombası


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir