Nokia ile çeyrekte 5G yüzünden zarar etti

nokia

2018’i 46 milyon euro’luk karla kapatan Nokia, 2019’un ilk çeyreğinde 254 milyon euro zarar ettiğini duyurdu. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

HMD Global tarafından satın alındıktan sonra adeta küllerinden doğan Nokia, gün geçtikçe müşteri kitlesini genişletmeye devam ediyor. Finlandiya merkezli şirket, giriş ve orta segmette uygun fiyata sunduğu akıllı telefon modelleri sayesinde kısa sürede global pazarda önemli bir başarı yakaladı.

Elbette HMD Global’in bu başarısı tesadüf değil. Çinli şirketler gibi agresif bir fiyat politikası izleyen HMD Global, kısa sürede en çok telefon sevkiyatı gerçekleştiren 10 isimden biri olmayı başardı.

Nokia 3 ayda 254 milyon euro zarar etti!

Akıllı telefon pazarındaki rekabetin farkında olan Finli üretici, bu bağlamda tüm hamleleri de çekinmeden gerçekleştiriyor. Şu aralar sektördeki 5G yarışına ayak uydurmaya çalışan HMD Global, bu bağlamda hayli yüksek tutarlı yatırımlar gerçekleştiriyor.

Henüz 5G kullanımının yaygınlaşmaması nedeniyle, yatırımların karşılığı alınabilmiş değil. Doğal olarak bu durum, Nokia’nın dolayısıyla da HMD Global’in zarara uğramasına neden oluyor.

HMD Global geçtiğimiz yıl akıllı telefon bölümü tarafında 46 milyon euro’luk kar açıklamıştı. Fakat 2019’un ilk çeyreğinde bu kar, yerini zarara bıraktı. Finli şirketten yapılan açıklamada 2019 ilk çeyreğinde 254 milyon euro’luk zararın olduğu belirtildi. Elbette bu zararın temel nedeni, yatırım yapılan 5G tarafından henüz bir gelir elde edilemiyor oluşu. Muhtemelen kar – zarar dengesi yılın sonuna doğru pozitif yönlü olarak değişecektir.

Xiaomi Black Shark 2 ne kadar dayanıklı? İşte yanıtı


Nokia ile çeyrekte 5G yüzünden zarar etti” için bir yorum

  1. Ben nokianın eski parlak günlerine dönmesini istiyorum.. Ama şuan ki durumda dünya çapındaki telefon satıcıları arasında ilk ona girse büyük başarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir