Elon Musk’ın Neuralink’i insan beynine çip takmak için gerekli izni aldı

123 59

Neuralink, beyin çipinin insanlı klinik çalışmaları için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) gerekli izni aldı. Bu gelişme şirketin hayvan deneyleriyle ilgili soruşturmaların yürütüldüğü bir döneme denk geldi.

Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Twitter’da yaptığı açıklamada, FDA’nın insanlı klinik çalışmalar için izin verdiğini ve bu iznin birçok kişiye yardım sağlayacak önemli bir adımı temsil ettiğini belirtti. Yakın zamanda daha fazla detayın duyurulacağını da söyledi. FDA da Neuralink‘e beyin çipi için onay verdiğini açıkladı, ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Geçtiğimiz sene Neuralink’tan bazı eski çalışanlar şirketin, maymunlar, domuzlar ve koyunlar üzerinde ameliyatları aceleye getirdiğini ve beceremediğini söyledi. Aynı kişiler, Musk’ın FDA iznini almak için personele gereğinden fazla baskı yaptığını ve bunun da fazladan hayvan ölümlerine neden olduğunu vurguladı. Kaynaklara göre hayvan deneyleri, Neuralink’in insanlı klinik çalışma başvurusunu destekleyen veriler üretti.

Yeni Hyundai KONA

2021’de de 60 domuzdan 25’ine yanlış boyutta cihazlar yerleştirildi. Tüm domuzlar daha sonra öldürüldü. Kaynakların söylediğine göre daha fazla hazırlık yapılsaydı böyle bir hata olmaz ve hayvanlar da ölmeyebilirdi.

neuralink

Şirketin başarısız hayvan deneyleri ve söylenenler, ABD medyasında konuşuldu. Yetkililer devreye girip, deneylerin araştırılması konusunda çağrıda bulundu. Neuralink, hayvan beyinlerinden çıkarılan çiplerdeki tehlikeli patojenlerle ilgili olarak incelemeye alındı. Ayrıca ABD Tarım Bakanlığı da hayvanlarla alakalı ihlaller konusunda soruşturma başlattı. Ne Elon Musk ne de Neuralink suçlamalar ve soruşturmalarla ilgili açıklama yapmadı.

FDA’da 30 yıl çalışan Profesör Victor Krauthamer, FDA’nın klinik deney başvurularını incelerken, genellikle tesisleri denetlemediğini söyledi. Krauthamer, “Eğer hayvan deneyleri hakkında söylenenler doğruysa, o zaman güvenilir sonuçlar elde edilmemiş olabilir. Bu durumda insanlı klinik deneyi izni de yanlış verilere dayanıyor olabilir. FDA’nın hayvan testleri sonuçlarını kontrol etmesi gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Söylenenlere göre Neuralink, beyin çipini 10 hastada denemek için FDA’dan izin almayı umuyordu. Ancak eski çalışanların açıklamaları, medyada yer alan haberler, başlatılan soruşturmalar sonucunda FDA daha az hasta için onay verdi. Fakat kaç kişi için gerekli iznin verildiği belli değil.

Elon Musk, beyin çipinin obezite, otizm, depresyon ve şizofreni gibi bir dizi hastalığı tedavi edebileceğini söylüyor. Bununla birlikte çipin internette gezinmek için kullanılabileceğini hatta telepatiyi bile mümkün kılabileceğini düşünüyor.

Gollum’un yapımcısı özür diledi ve yamaların geleceğini duyurdu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir