Ana SayfaGenelElon Musk’ın geliştirdiği Beyin çipi depresyona da iyi gelecek

Elon Musk’ın geliştirdiği Beyin çipi depresyona da iyi gelecek

Elon Musk’ın şirketlerinden biri olan Neuralink , geliştirdiği beyin çipi hakkında detaylar verdi.  Bu yeni yonga Depresyon için de kullanılabilecek.

Elon Musk’ın sahip olduğu Neuralink adlı şirket, insanın beyin performansını arttıran beyin çipi geliştirmesi ile ilgi çekmişti. 2019 yılında Temmuz ayında ilk detayları veren Neuralink, 2020’nin ikinci yarısında ürünlerinin hazır olacağını söylemişti. Hatta bu ürünler insan beynine yerleştirecek hazırlıkta bile olabileceği söyleniyordu.

Neurolink’in beyin cipi ile ilgili daha fazla detayı ise 28 Ağustos 2020 tarihinde herkese açıklanacaktı. Evet sessiz bir bekleyiş hakimdi ta ki Elon Musk Twitter üzerinden bazı detayları açıklayana kadar. Elon Musk bir gazetecinin , geliştirilen beyin ciplerinin farklı beyin hastalıkları ve depresyona karşı da etkili olup olmayacağı sorusuna sessiz kalmadı.


Elon Musk, geliştirilen ürünün bu tür hastalıklara iyi geleceğini. Bu ürünün her ne kadar umut verse de, bir o kadar da korkutucu olduğunu. Tüm hissettiklerimiz ve düşüncelerimizin sadece bir elektrik sinyal olduğunu dile getirdi.

Neuralink, şu ana kadar sadece bir prototipi gün yüzüne çıkardı. 10 000 elektrot’lardan oluşan bu prototip  sadece verileri yazıp okuyabiliyordu.  Bu cipin en büyük özelliği Parkinson tedavisinde kullanılan beyin cipinden 1000 kat fazla elektrot bulundurmasıydı.

Beyin cipleri birbirleri ile konuşabilecek

Neuralink ilk aşamada Parkinson hastalığı gibi beyin hastalıklarını tedavi eden bir ürün geliştirecek. Uzun dönemde ise insan beyninin verimliliğini arttıran ürünler geliştirmek istiyor. İnsanlar bu ciplerle yapay zeka ile aynı verimliğe ulaşacaklar.

Elon Musk önceki dönemde yaptığı açıklamalarda, bu ürünlerin beş ile on yıl içerisinde hazır olacağını söylemişti. En büyük değişikliği ise, insanların sadece konuşmalarla haberleşmeyeceği, Telepati özelliğini kazanarak haberleşebileceklerini belirtmişti.

HBO Gotham City temalı polisiye dizi yapıyor

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting