Elon Musk, insansı robotu Tesla Bot’u tanıttı

Tesla Bot Optimus

Elon Musk, Tesla’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasaya sürmeyi planladığı insansı robotu Tesla Bot’u tanıttı.

Öncülük ettiği elektrikli otomobil pazarında yakaladığı başarı sayesinde hızla büyüyen Tesla, elindeki geniş imkanları kullanarak farklı alanlara da açılıyor. Hatırlayacağınız gibi, Elon Musk’ın kurucusu olduğu şirket geçtiğimiz yıl insansı robot projesi Tesla Bot’u duyurmuştu. O dönemde sadece bu robot için hazırlanan konsept sergilenmişti. Aradan geçen bir yılda bu robot üzerinde çalışan ve epey yol kat eden Tesla, Optimus adını verdiği insansı robotunun ilk versiyonunu görücüye çıkardı.

Dün Tesla’nın AI Day olarak bilinen özel etkinliğinde sahneye çıkan Elon Musk ve ekibi, yakın gelecekte evlerde hizmet robotu olarak kullanılacak insansı robotları Tesla Bot’u tanıttı. Tesla Bot’un henüz kullanıma sunulmaya hazır olmadığı açıkça görülüyordu ki zaten Musk da daha robot sahneye gelmeden bunun altını çizdi. Ancak şirketin bir yıl gibi kısa bir sürede robotu şekillendirmeye başlamış olması, ekibin ne kadar hızlı yol aldığını gözler önüne serdi.

tesla bot 2

Öte yandan etkinlikte dikkat çekilen bir diğer nokta da Tesla’nın otomobillerinde kullanılan yapay zeka sisteminin bu robotun geliştirilmesine ne kader yardımcı olduğuydu. Tesla otomobillerindeki yapay zekanın halihazırda var olan çevre tarama ve objeleri tanımlama yeteneği, Tesla’nın insansı robotu için de kullanılıyor ve robotun çevresi ile kolay bir şekilde etkileşime girmesini sağlıyor.

DARPA gibi robot teknolojilerine öncülük eden kurum ve şirketlerin geliştirdiği hareket kabiliyeti yüksek robotların yanında Tesla Bot daha basit durabilir. Ancak Elon Musk’ın da dikkat çekici üzere, Tesla’nın robotu genel kullanıma sunulabilecek kadar düşük bir maliyete geliştiriliyor. Bir tür yardımcı olarak önümüzdeki birkaç yıl içinde milyonlarca kullanıcıya ulaşması beklenen bu robotun bir otomobilden bile daha düşük fiyata satışa sunulacağını söyleyen Musk, muhtemelen robotun 20 bin doların altında bir fiyatla piyasaya sürüleceğini söyledi.

Elbette Tesla robotun piyasaya sürülmesine daha birkaç yıl var. Ancak görünen o ki yakın gelecekte Tesla’nın milyonlarca kullanıcıya ulaşacağı yeni bir gelir kapısı daha olacak. Bu esnada bizler de bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz dünyaya bir adım daha yaklaşmış olacağız.

Cyberpunk 2077’den büyük başarı