Ana SayfaGenelNASA megaroket testini üçüncü kez ertelemek zorunda kaldı

NASA megaroket testini üçüncü kez ertelemek zorunda kaldı

NASA, Ay’a insansız yolculuk için kullanacağı megaroketinin testini üçüncü kez ertelemek zorunda kaldı. Bu kez yakıt sızıntısı nedeniyle test ertelendi.

2026’da Ay’a yeniden insanlı görevler düzenlemeyi amaçlayan NASA, bu planını hayata geçirmek için ilk önce Ay’a insansız bir görev düzenlemeye hazırlanıyor. Artemis I adını verdiği bu insansız yolculuk için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bu görevin başarıyla gerçekleştirilebilmesi içinse megaroket projesinin sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesi gerekiyor. Ancak megaroket projesindeki testin üçüncü kez ertelenmek zorunda kalması, hala çözülmesi gereken önemli sorunlar olduğunu gösteriyor.

NASA bu soruyu cevaplayana 1 milyon dolar ödeyecek

Space Launch System (SLS)’ın test edilmesi bu kez de yakıt sızıntısı nedeniyle ertelenmek zorunda kaldı. Test aşaması başlamadan önce sıvı yakıt sızıntısı tespit edilince testin ileri bir tarihe ertelenmesine karar verildi. Megaroketin testinin 21 Nisan’dan önce gerçekleştirilmesi planlanıyor. Megaroketin testi daha önce de hava şartları ve soğutma sisteminin arızalanması nedeniyle iki kez ertelenmişti.

Cuma günü, test üçüncü kez ertelendikten sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Artemis görevi sorumlusu Mike Sarafin, bu tarz sorunların sürecin bir parçası olduğunu ve bunlardan ders çıkardıklarını söyledi.

İlk olarak 1 Nisan’da yapılması planlanan ancak bugüne kadar üç kez ertelenen test kapsamında, yola çıkacakmış gibi yakıt doldurulan megaroket sanki fırlatılacakmış gibi fırlatma rampasının üzerine yerleştirilecek ve ekip geri sayıma geçmeden önce tüm kontrolleri gerçekleştirecek. Eğer NASA tarafından yapılan tüm kontroller sorunsuz geçerse geri sayım tamamlanacak ve megaroketin gerçekten fırlatılacağı gün için başarılı bir prova yapılmış olacak.

Apple’ın güvenlik sorunları 2021’de zirve yaptı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting