NASA, InSight Mars iniş aracını resmen emekliye ayırdı

NASA, InSight Mars iniş aracını resmen emekliye ayırdı

Yeniden bağlantı kurmak için art arda iki başarısız girişimin ardından NASA, Çarşamba günü InSight Mars görevine resmen son verdi. İşte tüm detaylar.

15 Aralık’ta iniş aracı Dünya’ya son iletimini yaptı. NASA, bu yılın başlarında iki başarısız iletişim girişiminden sonra görevi ölü olarak adlandırmanın zamanını geldiğini belirtti. Ajans, “her ihtimale karşı” bir sinyali dinlemeye devam edecek, ancak bu noktada bunun olma ihtimalinin “olası görülmediğini” belirtiyor. NASA, iniş aracının 24 Nisan 2022’de çekilen son özçekimini Twitter’da yayınladığında Pazartesi günü InSight’ın yaklaşan ölümüyle ilgili haberleri paylaştı. 2018’de Mars yüzeyine vardığından beri InSight, güneş panellerinde kademeli olarak toz biriktirdi. Bu yılın başlarında uzay ajansı, enkazın arazi aracının kendi kendine güç sağlayamayacağı kadar kalın olacağını tahmin etmişti.

NASA, InSight Mars iniş aracını resmen emekliye ayırdı

InSight’ın son tweet’inde “Gücüm gerçekten düşük, bu yüzden bu gönderebileceğim son görüntü olabilir” diyor. “Yine de benim için endişelenme: burada geçirdiğim süre hem verimli hem de sakin geçti. Görev ekibimle konuşmaya devam edebilirsem, konuşacağım – ama yakında buradan ayrılacağım. Benimle kaldığın için teşekkürler.” ifadelerini kullandı. NASA, InSight’ın Mars’ta geçirdiği sürenin verimli geçtiğini söylerken mütevazı davranıyor.  “InSight, adının hakkını fazlasıyla verdi. NASA’nın Jet direktörü Laurie Leshin, kariyerini Mars’ı inceleyerek geçirmiş bir bilim insanı olarak, dünyanın dört bir yanından bu görevin başarıya ulaşmasına yardımcı olan tüm ekip sayesinde iniş aracının neler başardığını görmek heyecan vericiydi” dedi.

MediaTek akıllı telefon yonga seti pazarında liderliğine devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir