Ana SayfaGenelNASA Artemis 1 roket yakıt testini başarıyla tamamladı

NASA Artemis 1 roket yakıt testini başarıyla tamamladı

Bir sonraki Artemis 1 fırlatma girişimi, NASA tarafından yapılacak olan roket yakıt testinin başarı geçmesiyle önümüzdeki hafta en kısa sürede gerçekleşebilir. İşte tüm detaylar.

NASA, Ağustos ayı sonlarında ikinci fırlatma girişimini yaptıktan sonra gerçekleştirdiği onarımları doğrulamak için Uzay Fırlatma Sisteminin tanklarına süper soğutulmuş yakıt eklemeyi test etmek zorunda kaldı. Şirket bir süredir girişimleri ile ilgili problemler yaşıyordu. Bu kapsamda Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer ekibi, SLS’deki yakıt hatlarından birini etkileyen kalıcı bir hidrojen sızıntısı tespit etti ve bunu üç kez düzeltmeye çalıştı. Sonunda ekip başarısız oldu ve görevi ertelemeye karar verdi.

NASA Artemis 1 roket yakıt testini başarıyla tamamladı

Ekip, birkaç gün sonra sızıntının, aşırı basınç sebebiyle gerçekleştiğini duyurdu. Aynı olayın olmasını önlemek için ekip, roketin deposunu iticilerle doldurma prosedürlerini ayarladı ve sızıntıya neden olabilecek hızlı değişiklikleri önlemek için geçiş sıcaklıkları ve basınçları daha yavaş değiştirmeyi planlıyor. Ekibin mühendisleri, sızıntıya katkıda bulunabilecek küçük bir girinti keşfettikten sonra roketin sıvı hidrojen contalarını da değiştirdiler.

Mühendisler yakıt testi sırasında başka bir hidrojen sızıntısı ile karşılaşırken, sorun giderme çabaları bu sefer işe yaradı ve sızıntıyı “izin verilen oranlar dahilinde” buldu. Artemis 1 lansman direktörü Charlie Blackwell-Thompson, testin “gerçekten iyi” geçtiğini ve ekibin yapmak istediği tüm hedeflere ulaşabildiğini söyledi. NASA şimdi, 27 Eylül’deki hedef tarihinde görev için başka bir lansman planlayıp programlayamayacağına karar vermeden önce testten elde edilen verileri değerlendirecek.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan etkileyici Neptün fotoğrafı geldi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting