Ana SayfaGenelNASA Artemis 1 roketi testine başladı

NASA Artemis 1 roketi testine başladı

Onarımların tamamlanması ve roketin belirlenen fırlatma rampasına yerleştirilmesiyle NASA, yeni nesil Uzay Fırlatma Sisteminin kritik bir yakıt doldurma testini bir kez daha denemeye hazır. İşte detaylar.

Space.com’a göre, NASA Artemis 1 “ıslak kıyafet provası” bugün saat 17:00 ET’de Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer personeli istasyonlarına yapılacak bir çağrı ile başlayacak. Önümüzdeki 48 saat içinde, teknisyenler roketin birinci ve ikinci aşamalarını kriyojenik yakıtla yüklemeye çalışacak. Büyük aksilikler olmaması durumunda, Pazartesi sabahından itibaren itici yakıtla testler başlayacak. Test başarılı olursa, Artemis 1 görevi 26 Temmuz gibi erken bir tarihte başlayabilir.

NASA Artemis 1 roketi testine başladı

Sık sık ertelenen SLS için bu ikinci yolculuk olacak. 1 Nisan’da ıslak elbise provasında yapılan ilk girişimin ardından NASA, 14 Nisan’da yakıt doldurma testinin değiştirilmiş bir versiyonunu tamamlamaya çalıştı. Ancak bu, ajansın roketin mobil fırlatma kulesinde bir hidrojen sızıntısı keşfetmesinden sonra kısa kesildi. NASA sonunda SLS’yi onarmak için Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binasına geri taşımaya ve kapasite yükseltmelerini tamamlamak için kritik bir nitrojen tedarikçisine zaman vermeye karar verdi.

Islak elbise provası tamamlandığında, NASA sonunda Artemis 1 ile ilerleyebilir. Görev, Ay’ın etrafına insansız bir Orion kapsülü gönderecek. Sonraki iki Artemis misyonu, 2025 veya 2026 gerçekleşecek. Uzay çalışmalarının fazlasıyla arttığı bu dönemde uzay ajansı da çalışmalarını artırdı diyebiliriz. Ancak güvenlik problemleriyle karşılaşsa da ajans son hız çalışmalarına devam etmeye kararlı.

TSMC’nin 3nm yongaları 2023’ün başlarında piyasaya sürülecek

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting