Ana SayfaGenelNASA Artemis 1 için mesai harcamaya devam ediyor

NASA Artemis 1 için mesai harcamaya devam ediyor

NASA, yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketinin kritik onarımını tamamladı. Cuma günü mühendisler, ajansı Artemis 1’i başlatmak için en son girişimini temizlemeye zorlayan sızdıran mührü değiştirdiler.

NASA Artemis 1 için mesai harcamaya devam ediyor. 3 Eylül’de, SLS’ye giden yakıt hatlarından birinde hidrojen sızdırmaya başlamıştı. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer ekibi, sorunu üç kez gidermeye çalıştı, ancak sızıntının devam etmesi NASA’yı fırlatma girişimini iptal etmeye zorladı. Cuma günü, mühendisler ayrıca 29 Ağustos’un başlarındaki bir fırlatma girişimi sırasında daha küçük bir sızıntıdan sorumlu olan 4 inçlik bir hidrojen “boşaltma hattındaki” mührü de değiştirdiler.

NASA, Ay nükleer enerji sistemleri geliştirmek için kolları sıvadı

Yeni contalar yerleştirildiğinde NASA, bunların amaçlandığı gibi çalıştıklarını doğrulamak için bir yakıt doldurma testi yapmayı planlıyor. Kuru çalışma, mühendislerin SLS’ye normal bir uçuş sırasında ihtiyaç duyacağı 736.000 galon sıvı hidrojen ve oksijenin tamamını yüklemeye çalıştıklarını görecek.

dunya ve gunes

NASA Artemis 1 için mesai harcamaya devam ediyor

NASA, bu testi 17 Eylül gibi erken bir tarihte başarıyla tamamlamayı umuyor. Ajans, “Bu gösteri, mühendislerin yeni contaları kriyojenik veya aşırı soğuk koşullar altında, lansman gününde ve bir sonraki fırlatma girişimine geçmeden önce beklendiği gibi kontrol etmelerini sağlayacak” dedi.

NASA Artemis 1 roketi testine başladı

Perşembe günü NASA, Artemis 1’i uzaya göndermek için 23 Eylül’ü hedeflediğini duyurdu. Bu tarihe uyup uyamayacağı gelecek haftaki yakıt testine ve ABD Uzay Kuvvetleri’nin kararına bağlı olacak. Uçuş düzenlemeleri, NASA’nın Artemis 1’in uçuş sonlandırma sisteminin pilini 20 günde bir test etmesini gerektiriyor ve bu yalnızca Kennedy Uzay Merkezi’nin Araç Montaj Binası içinde yapabileceği bir şey. Uzay Gücü daha önce ajansa 20 günlük süre için bir uzatma vermişti. NASA şimdi başka bir feragat talebinde bulundu.

NASA Artemis 1 için mesai harcamaya devam ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting