Redfall’un geliştirilmesi çok sıkıntılıydı, Microsoft’un iptal etmesi beklendi

microsoft

Hayal kırıklığı yaşatan Redfall hakkında yeni detaylar ortaya çıktı. Bloomberg’in haberine göre Redfall’un geliştirilme aşamasında birçok problem olmuş. Microsoft’un Arkane Studios’u almasından sonra yapımcılar oyunun iptal edilmesini beklemiş. İşte tüm detaylar…

Bloomberg, Arkane Studios ve Microsoft‘a yakın anonim kaynaklardan Redfall’un arka planında neler olduğunu öğrendi. Kaynaklar, geliştirici ekibin yanlış vizyon, personel sorunları, yönetimin tutumu ve daha fazlasıyla mücadele ettiğini söyledi. İddiaya göre Arkane’de işler o kadar kötü hale gelmiş ki, yönetimden oyunun iptal edilmesi veya yeni baştan tek kişilik oyun olarak geliştirilmesi talep edilmiş. Bu olaylar olduğunda Redfall, 2 yıldır yapım sürecindeydi.

Rapora göre ana şirket ZeniMax, Redfall’un çok oyunculu olmasını zorladı. Bu durum sorunların baş nedeni olarak gösteriliyor. Prey gibi tek oyunculu yapımlarda görev alan ekip, yöneticilerin baskısı nedeniyle çok oyunculu Redfall’a geçiş yaptı. Problemler patlak vermeye başladı. Redfall’un yapımı sona erince, geliştirici ekibin %70’i Arkane’den ayrıldı. Ayrıca süreç içinde personel değişiklikleri ve eksiklikleri, 100’den az çalışanın olması yetersiz bir ekibin ortaya çıkmasına neden oldu.

microsoft

Geliştiricilerin tek oyunculu oyundan yana olması, yöneticilerin çok oyunculu proje baskısı Redfall’un arada sıkışmasına neden oldu. Ayrıca yönetim referans noktalarında da değişiklikler yaptı. Redfall’un bir gün Far Cry, ertesi gün Borderlands gibi olması gerektiği söylenince yapım sürecinde belirsizlik oldu.

Redfall çıktıktan sonra incelemelerden düşük puanlar aldı, oyuncular tarafından eleştirildi. Xbox’ın patronu Phil Spencer tüm sorumluluğu ele aldığını açıklamıştı. Microsoft’a yakın isimsiz kaynaklar Redfall’da güven kaybı yaşandığını ve üst düzey bazı yöneticilerin Starfield’e biraz şüpheci gözle baktığını söylüyor. Bu arada Microsoft, Redfall’un geliştirme sürecinde yaşananlara ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Soruları cevapsız bıraktı.

Apple, iPhone cihazlara özel sunduğu uygulamayı geliştiriyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir