Microsoft’taki işten çıkarmalar HoloLens’in fişini çekebilir

Microsoft HoloLens

Microsoft’un sürpriz bir kararla 11 kişiyi bir anda işten çıkarmasının kurbanlarından biri de VR/AR başlığı HoloLens olabilir.

Hatırlayacağınız gibi Amerikalı teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz günlerde 11 bine yakın çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. Şu sıralar tüm dünyada etkileri hissedilen finansal kriz sebebiyle böyle bir karar almak zorunda kalan Microsoft, bu kararıyla iş gücünün yüzde 5’ini kaybetmiş oldu. Bu kadar fazla kişi bir anda işten çıkarılınca, bazı departmanların zayıflaması da kaçınılmaz oldu. Ancak görünen o ki şirketin bazı departmanları diğerlerinden çok daha sert şekilde etkilenecek. Bunlardan biri de HoloLens projesinin başındaki XR departmanı olacak.

HoloLens

Son günlerde paylaşılan bilgiler, işten çıkarmalardan en sert şekilde etkilenen departmanın, Microsoft’un VR ve AR projeleriyle ilgilenen XR departmanı olduğunu ortaya çıkardı. Öyle ki bu son işten çıkarmalardan sonra XR departmanının hepten kapanması bile gündemde. Bu da Microsoft’un bir dönem büyük umutlar bağladığı VR/AR başlığı HoloLens’in tamamen gözden çıkarılması anlamına geliyor. Henüz şirketten konu hakkında resmi bir açıklama yapılmamış olsa da gelen bu haberler, HoloLens projesinin fişinin çekilmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu gösteriyor. MetaVerse fikrinin momentum kazandığı ve bu yüzden teknoloji dünyasının VR/AR başlıklarına ilgisinin çok daha arttığı bu dönemde Microsoft’un bu alandan çekiliyor olması, ya da en azından bu departmanını çok çok küçültmesi şaşkınlık yarattı.

Ancak şirketin MetaVerse projelerinden tamamen vazgeçmediği, sadece eforlarını yazılım tarafına odaklamak istediğini söyleyenler de var. Şirket kendi VR/AR başlığını geliştirmektense, kendi MetaVerse platformu olan Microsoft Mesh’e öncelik verecek gibi duruyor.

Oppo Reno 8T serisi tüm detaylarıyla görüldü