Microsoft yeni nesil Bing’i, ChatGPT’den “çok daha güçlü”

Microsoft yeni nesil Bing'i, ChatGPT'den "çok daha güçlü"

Microsoft arama motoru yeniden yaşama dönmek üzere. Üstelik çok da güçlü geliyor. İşte tüm detaylar.

Beklendiği gibi, teknoloji devi Microsoft Salı günü Bing’i şirketin AI teknolojisiyle geliştirmek için OpenAI ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Ancak Microsoft’un bir de sürprizi vardı: Bing’in bir sonraki sürümü, şirketin ChatGPT’den “çok daha güçlü” olduğunu iddia ettiği ve aramada mükemmel olmak için özel olarak tasarlanmış yeni nesil büyük dil modelini içerecek.

Microsoft yeni nesil Bing'i, ChatGPT'den "çok daha güçlü"

Arama motorunun temelini oluşturan, şirketin Prometheus Modeli olarak adlandırdığı yeni bir tescilli teknoloji. Prometheus’un avantajları arasında daha alakalı arama sonuçları yer alıyor. Şirket , modelin ayrıca Bing kullanımını daha güvenli hale getireceğini ve şirketin arama sonuçlarını daha hızlı güncellemesine olanak tanıyacağını iddia ediyor. Yeni Bing, bir sohbet işlevi ve bin karaktere kadar girmenizi sağlayan genişletilmiş bir arama çubuğu sunuyor. Microsoft ayrıca, kullanıcıların arama motorunun yeni işlevi hakkında geri bildirim paylaşmasına olanak tanıyan bir düğme ekliyor.

Sohbet özelliği, OpenAI teknolojisinin üretken yeteneklerini kullanmak istediğinizde orada olacak. Örneğin, Hawaii’ye bir gezi planlamaya başlamak istediğinizi varsayalım. Bing’den sizin için beş günlük bir seyahat programı oluşturmasını isteyebilirsiniz. Yanıtında, arama motoru konaklama, uçuş ve adalarda yapabileceğiniz şeylere bağlantılar içerecektir. Yeni Bing, bugünden itibaren ön izleme için kullanılabilir. Microsoft, herkesin birkaç örnek sorgu denemek ve şirketin bekleme listesine kaydolmak için Bing.com’u ziyaret edebileceğini söylüyor. Şirket, “Önizlemeyi önümüzdeki haftalarda milyonlara ölçeklendireceğiz” dedi. Bir mobil önizleme de yakında geliyor.

Binance depremzede kullanıcılarına 100’er dolar değerinde BNB dağıtacak