Microsoft, AI sohbet botuna nasıl reklam koyduğunu açıkladı

ChatGPT artık 11 ülkede daha mevcut

Son birkaç gün içinde, kullanıcılar Microsoft Bing chatbot deneyiminde reklamlar gördüklerini bildirdiler. İşte tüm detaylar.

Gördüğümüz sınırlı örneklere bakarsak, GPT-4 destekli sohbet robotu, alakalı reklam bağlantılarını kullanıcıların asıl sorularına verilen yanıtlara yerleştirecek. Reklamlar henüz çoğu insan için görünmüyor, ancak büyük olasılıkla yakında daha sık ve daha fazla yerde görünecekler. Microsoft’un Arama ve Cihazlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Mehdi, Bing blogunda yaptığı yeni bir gönderide, şirketin şu anda Bing’in sohbet deneyimine reklam yerleştirmeyi araştırdığını kabul ederek, şimdiye kadar gördüğümüz örneklerin Bing’in deneyinin bir parçası olduğunu belirtti. Ayrıca şirketin yeni Bing deneyimine nasıl daha fazla reklam yerleştirmeyi planladığını da açıkladı.

Microsoft, AI sohbet botuna nasıl reklam koyduğunu açıkladı

Şimdiye kadar, kullanıcılara gösterilen reklamlar, Bing’in sorgularına verdiği yanıtın altındaki “Daha Fazla Bilgi Edinin” bölümündeki ek bağlantılarla birlikte bağlantılı bir alıntı biçiminde geldi. Gelecekte, Microsoft, bir reklamverenden gelen bir bağlantının üzerine tıklandığında, web sitesine daha fazla trafik çekmek isteyen reklamverenlerle dolu olabilir. Şirket ayrıca, AI chatbot’un yanıtlarının hemen yanına Start kişiselleştirilmiş haber akışı yayıncılarından zengin altyazılar ekleme fikrini de araştırıyor. Bing, chatbot çıktıktan sonra günlük 100 milyondan fazla aktif kullanıcı topladı. Bu kullanıcıların üçte biri Bing’de yeni olduğundan, reklamverenler için yeni bir fırsat sunuyorlar ve Microsoft açık bir şekilde pazar sıcakken saldırmayı planlıyor.

John Wick 4’te Killa Hakan da yer aldı! Sosyal medya yıkıldı