Metaverse’ün devrim yaratacağına inanılıyor

metaverse

Yapılan bir araştırmasına göre Türkiye’deki çalışanların çoğunluğu metaverse’in internetin geleceği olduğuna ve tüm sektörlerde devrim yaratacağına inanıyor (%67,8).

Katılanlardan sadece çok azı metaverse kavramına şüpheyle yaklaşıyor ve bunun geçip geçici bir trend olduğunu düşünüyor (%18,3). Birçok çalışan şirketlerinin halihazırda metaverse ile ilgili projeleri olduğunu (%22) veya bu tür projeler için özel planları olduğunu (%44,8) belirtiyor. Ancak bu sanal dünya ile birlikte yeni siber güvenlik zorluklarının ortaya çıkacağını da da göz ardı etmemek gerekiyor.

Metaverse, fiziksel ve dijital gerçeklikleri birleştiren, sanal ve bağlı bir evreni simgeliyor. Bu sanal dünyanın  içinde insanlar sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi sürükleyici teknolojiler aracılığıyla etkileşime girebiliyor, sosyalleşebiliyor, çalışabiliyor ve diğer faaliyetlerde bulunabiliyor. Genellikle çevrimiçi ve çevrimdışı dünyalar arasındaki sınırları bulanıklaştıran ve sosyal, ekonomik ve eğlence deneyimleri için sınırsız olanaklar sunan yeni nesil internet olarak tasavvur ediliyor.

metaverse

Siber riskleri de beraberinde getiriyor!

Güvenlik uzmanları, bu yeni kavramların getireceği siber riskler getirdiği konusunda uyarıyor. Bunlar arasında içeriği manipüle etmek için VR başlıklarının saldırıya uğraması, metaverse ortamında kazanılan sanal varlıkların çalınması ve sanal ekonomilerin tehlikeye atılması gibi örnekler yer alıyor.

Bunun yanı sıra yeni gizlilik endişeleri de söz konusu. Kullanıcıların eylemleri, tercihleri ve davranışları hakkında kimlik hırsızlığı veya gözetim için kullanılabilecek kapsamlı veriler bu ortamlardan toplanabilir.

Böylesine geniş ve birbirine bağlı bir dijital alanda bireylerin mahremiyetini korumak önemli bir mücadele konusu olabilir.  Gelişmeye devam ettikçe, siber güvenlik stratejilerinin yeni ortaya çıkacak tehditleri ve güvenlik açıklarını ele alacak şekilde uyarlanması gerekecektir.

Meta, Threads aramasında bazı konuları engelliyor