Meta, sahte hesap ağlarını kaldırmaya başladı

Meta, sahte hesap ağlarını kaldırmaya başladı

Meta, ara seçimler öncesinde Çin’den gelen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde siyasi meselelerle ilgili gönderileri hedef alan bir sahte hesap ağını kaldırdı. İşte detaylar.

Sosyal medyada sahte hesaplar özellikle seçim dönemlerinde ciddi problemlere sebep olabiliyor. Bu kapsamda Meta da kolları sıvayarak bu hesaplara karşı savaş başlattı. Şirket, sahte hesapların büyük bir takipçi kitlesi toplamadan önce keşfedildiğini söyledi. Direkt olarak konuya el atan ve hesapları ortadan kaldıran platform güvenlik ve huzurun sağlanması için elinden geleni yapıyor. Ağ, 81 Facebook hesabı, sekiz Facebook Sayfası, iki Instagram hesabı ve tek bir Facebook Grubundan oluşuyordu. Meta’ya göre, Sayfalardan en az birini sadece 20 hesap takip etti ve grubun yaklaşık 250 üyesi vardı.

Meta, sahte hesap ağlarını kaldırmaya başladı

Meta, dört farklı faaliyet “kümesi”nde yayınlanan sahte hesapların, “jeopolitik meseleler hakkında ABD’yi eleştiren” içeriklere sahip olduğunu duyurdu. Bir sonraki küme, Twitter’da da dolaşan Facebook Sayfaları ve hashtag’lerden ibaretti. ABD’ye ek olarak, bazı kümeler Çek Cumhuriyeti’ndeki kişileri de hedef aldı. Şirketin Küresel Tehdit İstihbarat Lideri Ben Nimmo gazetecilerle yaptığı görüşmede, hesapların arkasındaki kişilerin Meta’nın onları daha kolay yakalamasına olanak tanıyan “bir dizi hata yaptığını” söyledi. Örneğin yalnızca Çin’deki çalışma saatlerinde yayınlamak gibi hatalar hesapları ele verdi.

Şirket ayrıca, “Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana sekteye uğrattığımız en karmaşık Rus menşeli operasyon” olarak nitelendirdiği Rusya’dan çok daha geniş bir sahte hesap ağıyla ilgili ayrıntıları da paylaştı. Şirket, 5.000’den fazla takipçi çeken çabayla ilişkili 1.600’den fazla Facebook hesabı ve 700 Facebook Sayfası belirledi.

Yayından kaldırmalar, şirket ve meslektaşlarının sonbaharda yapılacak ara seçimlere hazırlanmak için güvenlik ve yanlış bilgi önleme çabalarını artırmasıyla geldi.

Meta, Facebook ve Instagram arasında kolay hesap geçişini test ediyor