Meta Reality Labs projelerini iptal ediyor

Meta yeni özelliğini test olarak sunuyor

Facebook’un metaverse’e dönüşümü karmaşık olmaya devam ediyor. Reuters’ın haberine göre, Meta’nın donanım çabalarına ve diğer metaverse girişimlerine ev sahipliği yapan Reality Labs bölümü, bazı projelerini durdurmaya hazırlanıyor.

Meta Reality Labs projelerini iptal ediyor. Kesintiden hangi projelerin etkileneceği henüz belli değil, ancak Meta CTO’su Andrew Bosworth‘un çalışanlara şirketin bir zamanlar planladığı işlerin bir kısmını artık karşılayamayacağını ve diğer bazı projelerin de “erteleneceğini” söylediği bildirildi.

Meta Reality Labs

Haber, Meta’nın şirketi sosyal ağ yerine sanal gerçeklik ve metaverse etrafında yeniden şekillendirme çabaları konusunda hazırlandığı iddialı planına darbe vuran en son haber gibi görünüyor. Şirket, 2021 yılında Reality Labs‘ta 10 milyar dolara yakın para kaybetti ve 2022’de de kayıplar sebebiyle, daha önceki yıllara göre daha az çalışanı işe almayı planlıyor.

Meta Reality Labs projelerini iptal ediyor

Meta Reality Labs

Bununla birlikte şirket, olumsuz gelişmeler olmasına rağmen görünüşe göre hala bu sonbaharda  çıkartılması beklenen “üst düzey” VR kulaklığı olan Project Cambria’yla ilgili heyecanını sürdürüyor.

Meta Reality Labs

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “geliştiricilerin yepyeni bir karma gerçeklik deneyimi yaşamasını” sağlayacağını iddia ettiği bu yeni cihazın sahip olması beklenen “renk geçiş teknolojisi” hakkında da yeni ayrıntılar verdi. Şirket ayrıca geçtiğimiz günlerde Reality Labs için genel merkezin dışında ilk fiziksel perakende mağazasını açmış ve mağazada müşterilerin sanal gerçeklik gözlükleri dahil pek çok giyilebilir teknolojiyi birinci elden deneyimleyebileceği birçok istasyon kurmuştu.

Virgin Galactic uzay turizmi planlarını erteliyor