Meta’dan Apple’a çalım: Meta Quest 3 tanıtıldı

Meta Quest 3

Apple’ın ilk VR/AR gözlüğünü tanıtmasına günler kala Meta’dan sürpriz bir hamle geldi: Şirket kendi VR/AR gözlüğü Meta Quest 3’ü resmen tanıttı.

Apple ve Meta aslında doğrudan rekabet ettikleri alanlar oldukça az olan iki şirket. Ancak buna rağmen son yıllarda iki şirket arasında zaman zaman gerginlik seviyesine ulaşan bir rekabet ortaya çıkmış durumda. App Store’daki fiyat uygulamaları ve çakışan MetaVerse projeleri gibi çeşitli faktörler tarafından beslenen bu rekabet, önümüzdeki dönemde daha da kızışacak gibi görünüyor. Çünkü hem iki şirketin doğrudan karşı karşıya geldiği alanların sayısı artıyor hem de Mark Zuckerberg Apple’a karşı salvolara devam ediyor. Zuckerberg’in son hamlesi de Meta Quest 3’ün tanıtımını öne çekmek oldu.

Bildiğiniz gibi Meta, VR/AR gözlükleri gibi MetaVerse ile ilişkili teknolojilere en çok yatırım yapan şirketler arasında yer alıyor. Bu yüzden VR/AR gözlükleri şirketin gelecek planları arasında önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden Apple’ın da bu alana girmiş olması şirket için ciddi bir tehlike yaratıyor. Meta da bunun farkında olsa gerek ki Apple’ın ilk VR/AR gözlüğünü tanıtmasına günler kala kendi VR/AR gözlüğü Meta Quest 3’ü görücüye çıkararak spot ışıklarını bir anda kendi üzerine çekti. Oysa Meta’nın yeni VR/AR gözlüğünü daha geç bir tarihte tanıtması planlanıyordu. Haliyle bu değişiklik Apple’a çalım atmak için yapılmış bir hamle olarak değerlendirildi.

meta quest 3

Mark Zuckerberg, merakla beklenen Meta Quest 3’ün şu anda Meta Quest’in desteklendiği tüm bölgelerde piyasaya sürüleceğini duyurdu. Üstelik Meta yeni VR/AR gözlüğünü 499 dolar gibi rekabetçi bir fiyatla kullanıcılarla buluşturacak. Apple önümüzdeki hafta kendi VR/AR gözlüğünü tanıttığında muhtemelen çok daha yüksek bir rakam açıklayacak ve 499 dolarlık Meta Quest 3 ile kıyaslamalar kaçınılmaz hale gelecek.

Bu sonbaharda raflardaki yerini alacak olan yeni Meta Quest gözlüğü için Meta tarafından paylaşılan tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

vivo S17 serisi resmen tanıtıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir