Meta hız kesmeden işten çıkarmalara devam ediyor

Meta hız kesmeden işten çıkarmalara devam ediyor

Teknoloji sektöründe meydana gelen işten çıkarmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Meta yine işten çıkarma gerçekleştiriyor. İşte detaylar.

Facebook ana şirketi Meta önümüzdeki haftalarda çalışan sayısını daha da azaltmayı planlıyor. Financial Times’a göre, teknoloji devinin işi, yeni bir işten çıkarmalar planlarken yavaşlamaya başladı. Meta, Mart ayında personel performans incelemelerini tamamladıktan sonra yeniden yapılanmayı duyuracak gibi görünüyor. Kasım ayında şirket, 11.000 çalışanını veya küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 13’ünü işten çıkardı. Bu kesintiler, şirketin yaklaşık 20 yıllık tarihindeki en büyük kesintilerdi ve şirket içindeki her organizasyonu etkiledi. Şirket, konuyla ilgili yorum isteğine hemen yanıt vermedi. Times, yeniden yapılanmanın potansiyel ölçeği hakkında net bir rakam belirtmedi ancak ciddi anlamda işten çıkarmalar devam edecek gibi.

Meta hız kesmeden işten çıkarmalara devam ediyor

Şirket, geçen yıl personel azaltan tek şirketlerden biri oldu. Şirket ilk önce personel sayısını 10.000 çalışan azaltma planlarını özetledi, ancak daha sonra 18.000’e yaklaştığını duyurdu. Kasım ayından önce Meta CEO’su Mark Zuckerberg, analistlere şirketin 2023’ün sonuna kadar “biraz daha küçük bir organizasyon” haline gelebileceğini söyledi. Teknoloji sektöründe işten çıkarmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda Twitter, Microsoft ve Google gibi büyük şirketler de ciddi işten çıkarmalarda bulundu. Facebook sahibi şirket de daha fazla işten çıkarma ile gündeme gelebilir. Şu anda işten çıkarmaların ölçeği belli değil.

Meta, Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını geri yükledi