Ana SayfaGenelMeta Instagram için mahkemeye gitti!

Meta Instagram için mahkemeye gitti!

Meta, iki aktif veri toplayıcıya karşı yasal işlem başlatıyor. Salı günü şirket, Octopus adlı bir şirkete ve Ekrem Ateş adlı bir kişiye ayrı federal davalar açtı.

Meta Instagram için mahkemeye gitti! Meta’ya göre, birincisi, bireylere ve şirketlere veri toplama hizmetleri sunan çok uluslu bir Çinli teknoloji firmasının ABD’deki yan kuruluşu.

Octopus ayrıca insanların kendi veri toplama kampanyalarını yürütmek için kullanabilecekleri yazılımlar da satıyor. Meta’ya göre, bu program önce kullanıcının Facebook ve Instagram hesaplarını, o kişinin hesaplarına erişilebilen tüm verileri kopyalamaya başlamadan önce Octopus’a kimlik doğrulama bilgilerini sağlayarak tehlikeye atıyor.

Instagram, yaşınızı doğrulayabilen bir AI yüz tarama aracını test ediyor

Yazılım daha sonra belirli bir Octopus müşterisine bağlı her Facebook ve Instagram arkadaşı hakkında telefon numaraları, doğum tarihleri ve diğer kişisel bilgileri alabiliyor. Meta, Octopus’un otomatik bir kopyalama hizmeti sunarak ve şirket tarafından tespit edilmekten kaçınmaya çalışarak hizmet şartlarını ve Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasasını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Instagram, yaşınızı doğrulayabilen bir AI yüz tarama aracını test ediyor

Meta Instagram için mahkemeye gitti!

Meta’nın dava açtığı Ekrem Ateş’e gelince, şirket Ateş’in 350.000’den fazla Instagram kullanıcısı hakkında bilgi toplamak için otomatik Instagram hesaplarını kullandığını ve daha sonra bu verileri, bu kişilerin verilerini rızaları olmadan görüntüleyebileceği bir dizi klon sitesinde yayınladığını iddia ediyor.

Instagram, kullanıcıların akışlarına "uyarılar" gönderecek

Meta, 2021’in başından bu yana Ateş’e karşı bir durdurma ve çekilme mektubu göndermek ve hizmetlere erişimini iptal etmek de dahil olmak üzere çok sayıda icra işlemi gerçekleştirdiğini söyledi. Bu, Meta’nın veri kopyalamayı denemek ve durdurmak için yasal yollara başvurduğu ilk sefer değil. Örneğin 2020’de şirket, 100.000’den fazla Instagram profilini kopyalayan bir diğer Türk vatandaşına daha dava açmıştı.

HBO Max Türkiye kararını açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting