Meta, Giphy’yi satmak zorunda kalacak

Meta, Giphy'yi satmak zorunda kalacak

Meta, önemli satın almalarından birini çözmek zorunda kalacak. İngiltere’nin Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) düzenleyicisi, Meta’nın Rekabet Temyiz Mahkemesi’ndeki savaşını kaybettikten sonra Giphy’yi satmasını emretti. İşte detaylar.

CMA, bir konuda sosyal medya platformunun tarafını tutmuştu. Ancak bunun ardından Temmuz ayında kararı gözden geçirdi. Buna göre anlaşma kapsamında rakiplerin Giphy GIF’lerine erişimini sınırlandı.  Meta, Giphy’yi Mayıs 2020’de gayri resmi olarak tahmin edilen 400 milyon dolar fiyatla satın aldı. Şirket, satın almanın Instagram’ın Hikayelerinde ve doğrudan mesajlaşmada GIF ve çıkartma bulmayı iyileştireceğini umuyordu. Firma, Giphy’nin başkalarına “açıkça erişilebilir” olacağını iddia ederken, CMA bir ay sonra bir soruşturma başlattı. O yılın Ağustos ayında satın almanın sosyal medya ve reklamcılıktaki rekabete zarar vereceğini belirledi. Meta bu iddiaları reddetti ve iyileştirmelerin nihayetinde “herkes için daha fazla seçenek” sunacağını savunarak Kasım 2021’de Giphy’yi satma emrine itiraz etti.

Meta, Giphy'yi satmak zorunda kalacak

Bir şirket sözcüsü Engadget’e şirketin CMA’nın kararından “hayal kırıklığına uğradığını”, ancak sonuca saygı duyacağını ve Giphy’nin satışı konusunda işbirliği yapacağını söyledi. Sosyal ağ operatörü, daha fazla “yenilik ve seçenek” sağlamak için satın almaları dikkate alacağını da sözlerine ekledi. Giphy anlaşmasının başarısız olması Meta’nın işine mutlaka zarar vermeyecek. Ancak, yetkililerin şirketin Instagram ve WhatsApp satın alımlarını yeniden incelemesi gerekecek. Federal Ticaret Komisyonu, sanal fitness pazarını boğabileceği endişeleri nedeniyle VR egzersiz uygulaması geliştiricisinin satın alınmasına dava açacak kadar ileri gitti. Şirketin şirketleri ele geçirme alışkanlığı yakından inceleniyor ve Giphy anlaşmasının tersine çevrilmesi kesinlikle baskıyı hafifletmeyecek.

Netflix gelecek yıl ‘ekstra kullanıcı’ ücreti almaya başlayacak