Apple Store çalışanları greve başladı

Apple Music dikkat çekici özelliğini duyurdu

Apple, perakende çalışanları arasında sadece sendikalaşma çabalarıyla karşı karşıya değil. New York Times, daha iyi ücret ve çalışma koşulları için yapılan müzakerelerin sonuçsuz kalmasının ardından yaklaşık 150 mağaza çalışanının Salı günü bir saatliğine greve başladığını bildirdi. İşte detaylar.

Çarşamba günü, Apple çalışanları AirPod’ları tamir etmeyi ve teslimatları yönetmeyi içeren hizmetleri sunmayı reddettiler. Grev yapan çalışanlar sendikalara destek gösterdiler ve daha yüksek gelir ve art arda iki gün tatil programları da dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme çağrısında bulundular. Şirketin çalışanları ile problemleri ne yazık ki bitmek bilmiyor. Bu kapsamda sorunlar gelmeye devam ediyor. Apple, sendikalarla yaptığı görüşmelerde personele 27.64 AUD (yaklaşık 17.35 ABD Doları) gibi daha yüksek bir asgari ücret teklif etmişti. Ancak Mağaza, Dağıtımcı ve Müttefik Çalışanlar Derneği sendikası bunu enflasyonu hesaba katmayan bir “gerçek ücret kesintisi” olarak nitelendirdi. Bu grup, Amerikalı işçilerin aldığı ücrete kabaca eşdeğer 31 AUD (19,53 ABD Doları) ücret istiyor. İşçiler, mevcut programla hafta sonlarının da zor olduğunu söyledi.

Apple Store çalışanları greve başladı

ABD’de olduğu gibi şirketin sendika karşıtı taktikler kullandığı iddiaları var. Dernek, Apple’ın müzakereler öncesinde çalışanlarla anket yapmaya çalışan işçi organizatörlerine müdahale ettiğini iddia ediyor. The Times’a yaptığı açıklamada, iPhone üreticisi, Avustralya’daki “en yüksek ödeme yapan” şirketler arasında olduğunu ve avantajlarında “birçok” iyileştirme yaptığını iddia ediyor.

Grev ve görev retleri, kısmen ABD’deki işçi eylemi tarafından teşvik edildi. Orada, giderek artan sayıda şirketin mağazasındaki işçiler, değişen başarılarla sendikalara katılmaya çalıştılar.

Netflix gelecek yıl ‘ekstra kullanıcı’ ücreti almaya başlayacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir