Meta gelirinin ilk kez azaldığını duyurdu

Meta gelirinin ilk kez azaldığını duyurdu

Facebook’un ana şirketi Meta, 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin kazançlarını açıkladı. Şirket gelirlerinde bir düşüş gözlemedi. İşte tüm detaylar.

28.8 milyar dolarlık toplam gelir, bir yıl önceki 2. çeyreğe göre yüzde bir düşüş demek. Ancak buna rağmen önemli bir düşüş denebilir. Şirketin belirttiğine göre net gelir yüzde 36 düşüşle 6.7 milyar dolara kadar geriledi. 7 milyar dolar kar hiç de kötü değil ancak yine de şirkete yetmiyor gibi görünüyor.  Wall Street Journal’a göre, bu Meta / Facebook tarihinde gelirlerdeki ilk düşüş. Bu yüzden sadece yüzde bir konuşuyor olmamıza rağmen, yine de dikkate değer bir düşüş söz konusu.

Meta gelirinin ilk kez azaldığını duyurdu

Reklamlardan elde edilen gelir yıldan yıla sabit kalmış görünüyor. Reality Labs (Meta Quest ve diğer metaverse ile ilgili girişimler aslında yıldan yıla yüzde 48 artarak 452 milyon dolara ulaştı. Ancak Reality Labs, bu çeyrekte 2,8 milyar dolarlık bir kayıpla, bir yıl önceki ikinci çeyreğe göre yüzde 15 daha büyük bir zarar açıkladı. Şirket, Reality Labs gelirinin üçüncü çeyrekte daha düşük olmasını beklediğini söyledi.

Haziran ayında Meta, uygulama ailesinde (Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger’ı içeren) günlük 2,88 milyar aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. Her iki tarafta da de bir yıl öncesine göre yüzde 4 artışla 3,65 milyar aylık aktif kullanıcıya sahip olduğu söylendi. Facebook’a özgü büyüme daha küçük kaldı, ortalama günlük ve aylık kullanıcılar sırasıyla yalnızca yüzde üç ve yüzde bir arttı.

Bugünkü basın bülteninde, biraz sıra dışı bir liderlik değişikliği duyurusu da yer alıyor. 1 Kasım itibariyle şirket, şu anda Meta’nın Finanstan Sorumlu Başkanı olan ilk Strateji Başkanı David Wehner’i ağırlayacak. Bu değişiklik yürürlüğe girdiğinde Finans Başkan Yardımcısı Susan Li, CFO pozisyonuna terfi edecek. STK olarak Wehner, mevcut rolüne kıyasla muhtemelen daha geniş bir sorumluluk kapsamı olan “şirketin stratejisini ve kurumsal gelişimini denetleyecek”.

Knights of the Old Republic yeniden yapımı süresiz olarak ertelendi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir