Merkez Bankası dünya gündeminde: Kimse ne olduğunu anlayamıyor

parali uygulama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünya gündeminde. Son zamanlarda alınan bazı kararlara yabancı basın bile anlam veremedi. Hadi gelin Merkez Bankası ile ilgili haberin detaylarına birlikte bakalım.

Merkez Bankası dünya gündeminde olmak için fazla uğraşmadı. Alınan faiz kararı ile birlikte birçok yabancı basın bu konu hakkında konuştu. Faizlerin 100 baz puan düşürülmesi ile birlikte dolar birden fırladı. 11,4 TL seviyelerine kadar ulaşan dolar kuru sonrasında büyük bir düşüş göstermedi.

Şu sıralar 11,1 civarında dolaşan dolar ne yazık ki geriye gelmiyor. 10,5 TL seviyeleri bile mumla aranır oldu. Yabancı basın ise konuyla ilgili birçok farklı yorum yaptı. Bazıları bunun bir takıntı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanının düşük borçlanma maliyeti ile ilgili takıntısının aşırı enflasyon yarattığı Finansal Times tarafından belirtildi.

Merkez Bankası dünya gündeminde

Konuyla ilgili açıklama yapan bir diğer basın kuruluşu ise The Guardian oldu. Mevcut kararın baskı ile alındığını söyleyen The Guardian, bunun yüksek enflasyon yaratacağını belirtti. Bloomberg ise güven kalmadığını söyledi. Merkez Bankası faiz indirimi ile ilgili kurumsal güvenin zedelendiğini belirtti.

ma1

Wall Street Journal tarafından yapılan açıklamalarda verilen kararın büyük bir siyasi tehlike yarattığı ifade edildi. Hükümet bu karar nedeniyle zor durumda kalabilir. Wall Street Journal ayrıca faiz indirimlerinin herhangi bir gerekçesi olmadığını ifade etti. Merkez Bankası dünya gündeminde yer alırken kimse kurumun ne yapmak istediğine bir türlü anlam veremedi.

Kaçak telefonlar neredeyse yarı fiyatına satılıyor!

Genel olarak bakıldığında Merkez Bankası kafalarda soru işareti yarattı. Eğer faiz arttırımına gidilmezse dolar kurunun yükselişi devam edecek gibi görünüyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir