Mastodon ‘u güvenli tutmanın yolları

Mastodon

Facebook, Instagram, X (eski Twitter), TikTok gibi daha küçük toplulukları tercih edenler için bunlar artık çok büyük hale geldi. Bu yaygın sosyal ağların dışına itilenler de Mastodon ‘a katılmaya karar verdiler.

Mastodon X’e benzemekle birlikte merkezi olmayan, açık kaynaklı yazılım tabanlı bir sosyal platform. Bu platform tek bir ağ oluşturmak ve birbirleriyle etkileşim kurmak için bir araya getirilen, merkezi olmayan çok sayıda sunucu (‘örnekler’ olarak da adlandırılır) üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar tercihlerine ve ayarlarına göre bu örnekleri seçebiliyor veya diğer örneklerden üyelerle iletişim kurabiliyor. Bu da daha iyi özelleştirme ve kontrol imkanları sunuyor.

Gizlilik politikası ne olacak?

Mastodon ’da her örnek için özel gizlilik politikaları düzenleniyor. Genel olarak bunların hepsi veri toplama, kullanım, depolama ve güvenlik ile üçüncü taraflarla bilgi paylaşımı hakkında temel maddelere sahip. Bazı durumlarda kullanıcılardan toplanan kişisel verileri silme, değiştirme veya başka şekilde kullanma haklarından bahseden, özellikle yasalara saygı duyan sunuculara rastlayabilirsiniz Bunlar genellikle GDPR’ye tabi olan Avrupa Birliği sunucularıdır.

Mastodon

O halde gizlilik ayarlarımızı yapalım!

  • Eğer bir X kullanıcısıysanız bazı ayarlar size tanıdık gelebilir. Birkaç tür Mastodon hesabı vardır: Herkese açık (herkes için kullanılabilir), liste dışı (gönderileriniz hala herkes tarafından görülebilir, ancak herkese açık zaman çizelgelerinde listelenmez) ve yalnızca takipçileriniz için olanlar.
  • Her sunucunun kendi gizlilik politikasına sahip olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle kayıt olmadan önce tüm ayrıntıları incelemeyi unutmayın. Bu noktada paylaşabileceğimiz güvenli bir ipucu, yalnızca güvendiğiniz örnekleri kullanmak ve güvenmediğiniz sunucuları kullanan kullanıcılarla herhangi bir kişisel veri paylaşmamaktır.
  • Gönderiler ayrıca üç farklı gizlilik seviyesine sahip olabilir. Herkes tarafından görülebilenler, takipçiler tarafından görülebilenler ve yalnızca gönderide adı geçen kullanıcılar tarafından görülebilenler.
  • Gönderilerin otomatik olarak silinmesine yönelik kurallar ve istisnalar belirlemek, arşivcilerin depolanan tüm bilgilerin tam arşivini dışa aktarabilmesi ve indirebilmesi açısından iyi bir seçenektir.
  • Ayrıca, kişisel ve diğer hassas bilgileri aktarmak ve paylaşmak için direkt mesajlaşmayı kullanmaktan kaçınmanız iyi olacaktır. Bu gibi mesajlar örneklerde açık metin olarak saklanır. Yani uçtan uca şifreleme (E2EE) gibi herhangi bir özel ekstra şifreleme türü kullanmazlar.

Peki ya güvenlik?

  • Diğer tüm hizmetler gibi Mastodon da veri sızıntılarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunu göz önünde bulundurarak, öncelikle bu tür durumlarda kişisel bilgileri tespit edecek ve koruyacak güvenilir bir güvenlik çözümü kurmak iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca bu hizmetler kişisel verilerinizin sızdırılıp sızdırılmadığını kontrol edebilecek özelliklere de sahiptir.
  • Kimlik avından kaçınmak için yalnızca AppStore ve Google Play gibi resmi mağazalarda sunulan uygulamaları yüklemek daha güvenli bir tercih olacaktır.
  • Bilinmeyen web siteleri için herhangi bir bağlantı alırken dikkatli olmak özellikle önemlidir. Bu tür durumlar, kötü amaçlı yazılımları edinmenize veya bir kimlik avı hizmetine yönlendirilmenize neden olabilir. Modern güvenlik çözümleri olası kimlik avı web sitelerini veya kötü amaçlı yazılım dosyalarını tespit edebilir, böylece bilgisayarınız ve verileriniz güvende kalır.

Adobe gelişmeye devam ediyor! İşte yeni özellikler