Ana SayfaGenelMars yolculuğu kolay olacak mı: Önümüzde büyük problemler var

Mars yolculuğu kolay olacak mı: Önümüzde büyük problemler var

Bazı araştırmacılar tarafından Mars yolculuğu kolay olacak iddiaları ortaya atılıyor. Peki gerçekten de böyle bir şey mümkün mü? Hadi gelen konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Bugüne kadar Mars yolculuğu kolay olacak diyen bilim insanları oldu. Ancak önemli bir bölüm aslında bunun fazlasıyla zor olacağını söylüyor. Peki gerçekten Mars’a gitmek bu kadar zor mu? İşin aslına bakacak olursak önümüzde çok fazla problem olduğunu görmek gerekiyor. Bu problemlerin başında ise beslenme geliyor. Buradaki insanlar Mars toprağında patates veya domates yetiştirmeye çalışacak.

İnsanların Mars yüzeyinde kuracağı evler ise ayrı bir problem konusu. Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde yaşayan birçok astronot var. Onlar radyasyondan izole edilmiş bir durumda hayatlarını devam ettiriyor. Ayrıca sadece 500 gün kadar kalıp geri dönüyorlar Mars’ta yaşayacak olanlar ise bir ömür orada kalacak

Mars yolculuğu kolay olmayacak

Elon Musk ve SpaceX genellikle Mars ile ilgili çok olumlu ifadeler kullanıyor. Onlara göre buralara yolculuk etmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Ayrıca 20 yıl içerisinde insanlar bu bölgelerde yaşayabilecek duruma gelecek. Sadece bu kadar kısa bir süre içerisinde koloni kurmak neredeyse imkansız.

Mars yolculuğu kolay

 

Tüm bunlara ek olarak Mars yüzeyinde yaşamak için çok ciddi bir servet harcanması gerekiyor. Sadece 1 gün Mars’ta yaşamak için yaklaşık 100 milyar dolar civarında masraf oluşacak. Mars gezegenine gidecek olan bir kişi ciddi miktarda yakıt ile birlikte çok büyük yiyecek ve içecek stoğuna ihtiyaç duyacak.

Uzay turistleri SpaceX gözetiminde dünyaya döndü: Sonunda başardılar (Video)

Son olarak buraya ulaşacak insanların en az 5 ton yük taşıyacağını söyleyebiliriz. Böyle bir durumda bunu kaldırabilecek çok az roket var. Peki sizce böyle bir şey mümkün mü? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU