Ana SayfaGenelMars yeni keşifler ile çalkalanıyor

Mars yeni keşifler ile çalkalanıyor

NWA 7034 ve NWA 7533 isimleri ile bilinen göktaşları, Mars yeni keşifler konusunda büyük destek sunuyor. Bu defa farklı bir bulgu elde edildi.

Mars şu anda bile en fazla merak edilen gezegenler içerisinde ilk sıralarda yer alıyor ve Mars yeni keşifler her defasında farklı heyecanlar yaratıyor. Sahra Çölü’nde bulunan Mars kayaları bu keşifler için ciddi bir kaynak oluşturabildi. Yaklaşık 50 gram ağırlığına sahip olan numuneler, Mars’nı tarihi hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Mars’ta 4,4 milyar yıl önce su vardı

Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Takashi Mikouchi tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, “Numunelerimiz, 4 farklı tür spektroskopik analize tabi tutuldu. Analiz, ekibimizi bazı heyecan verici sonuçlara ulaştırdı.” ifadelerine yer verildi.

Mars yeni keşifler

Bu çalışmalar ile birlikte aslında Mars’ta 4,4 milyar yıl önce de su olduğu kesinleşmiş oldu. Normal şartlarda bilim insanları 3,7 milyar yıl önce su olduğunu söylüyordu. Şimdi ise buna 700 milyon yıl daha eklenmiş oldu. Muhtemelen bu tür uzay araştırmalarında “su bulundu” gibi ifadelerden bıktınız. Ancak yaşamın olabilmesi için su kesinlikle vazgeçilmez.

Bilim insanları hangi gezegene giderse gitsin ilk olarak mevcut su kaynaklarını arıyor. Ancak bu durum aynı zamanda pek sağlıklı olmayabilir. Bunun nedeni ise kendi organizmamızın benzerini aramamız. Uzayda yaşamış olan veya yaşayan canlılar belki de su dışında başka materyaller kullanıyordu.

Mars ile alakalı keşifler hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU