Ana SayfaGenelRTÜK en çok şikayet edilen yapımları açıkladı

RTÜK en çok şikayet edilen yapımları açıkladı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK, en çok şikayet edilen yapımlar hakkında önemli detaylara yer verdi. Hadi gelin tüm bu ayrıntılara birlikte göz atalım.

Son zamanlarda tartışmaların odağında olan RTÜK, en çok şikayet edilen film ve diziler için bilgilendirme yaptı. Birçok kişi mutlaka hayatının bir döneminde bu kurumun aldığı bir karar denk gelmiştir.

RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak, öncelikle kendilerine kaç şikayet geldiğini belirtti. Söylediğine göre 30 Ekim 2020’ye kadar 263 bin 243 kişi bu kuruma şikayette bulundu. Bu şikayetlerin değerlendirilmesi yapıldığında da ortaya net detaylar çıkıyor.

En fazla şikayet alanlar dizi ve filmler oldu

Bu kuruma yapılan şikayetlerin yüzde 31,9’unda dizi ve filmler yer aldı. Elbette sadece televizyonda yer alan dizi ve filmler değil. Aynı zamanda Netflix gibi platformlarda bulunan diziler ile ilgili de yoğun şikayetler var.

- Reklam -

RTÜK en çok şikayet

En fazla şikayet alanların yüzde 28,4 gibi bir bölümü reality show dediğimiz programlar. Vatandaşların yüzde 25,7 gibi bir bölümü ise haberleri şikayet etti. Bu durum geçtiğimiz günlerde bazı haber kanallarının kısa süreliğine kapatılmasına da neden oldu.

RTÜK’e yapılan bildirimlerde, “kuruluş ve kişileri eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeren, insan onuru ve özel hayatın gizliliğine aykırı yayın” kriterine uyulmadığı sebebiyle şikayet edildiği söylendi.

Tüm bunlara ek olarak, “genel ahlak, manevi değerler ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” gibi ilkeler nedeniyle de çok fazla şikayet alındığı söylendi. Tüm bunlar RTÜK tarafından bizzat açıklandı. Peki siz RTÜK engelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

- Reklam -

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting