Ana sayfa Genel Lexus Ay otomobili mi üretecek?

Lexus Ay otomobili mi üretecek?

Lüks otomobil üreticisi Lexus Ay yüzeyinde kullanılaca bir otomobil konsepti geliştiriyor. Peki Ay’da bu otomobili kim neden kullanacak?

İnsanlığın Ay’da birgün bir üs kurması hatta geniş yerleşim yerleri inşaa etmesi kaçınılmaz görünüyor.

Lexus Ay araçları gerçeğe dönüşür mü?

Ay, çorak, soğuk, atmosfersiz bir kaya parçası olabilir ama uzay çağı için çok önemli bir yere sahip. Hem sahip olduğu madenler, hem de dünyanın yörüngesinde, derin uzaya açılan yer çekimsiz kolay bir fırlatma rampası olması nedeniyle uzay çalışmalarında kilit rol üstleniyor.

ABD Başkanı Trump da NASA’ya Ay’a yeniden gitmek ve bir Ay üssü kurmak için emir vermişken, Ay yakın gelecekte yine gündemimize girecek.

Lüks otomobil üreticisi Lexus da bu durumu bir reklam malzemesine çevirmek için Ay’da çalışacak 7 farklı otomobil /rover / motor tasarımı yayınladı.

Tamamen konsept bir çalışma olan tasarımın gerçeğe dönüşmeyeceği veya gerçekleşirse bile çok farklı teknojiler kullanabileceği biliniyor. Ancak Ay’da kurulacak üslerde, astronotların, mühendislerin, madencilerin ulaşım ihtiyacının bu tür araçlarla karşılanacağı düşünülüyor.

Araçların, manyetik şekilde yerden havalanmış, zeminle bağlantısı olmadan hareket eden ve bu şekilde efektif ve hızlı şekilde, sarsıntısız ve konforlu yolculuk sağlayacağı da dikkat çekiyor. Bu tür bir teknoloji henüz mümkün olmasa da Lexus’a göre ay araçları için bu manyetik teknolojinin geliştirilmesi gerekecek. Düşük yer çekimli ortamda tekerlekli araçların yüksek hızlarda bi kayaya, taşa, engele tümseğe çarpması halinde ters yönlü güç vektörlerinin çok daha sert olması bekleniyor. Bu da araçların dengesini yitirmesini, devrilmesini, kazalar oluşmasını kolaylaştıracak bir durum.

PayPal Türkiye’de yeniden kullanıma açılacak mı?

Dolayısıyla Lexus’a göre, Ay için üretilecek efektif araçların tekerleksiz olması gerekiyor. Bakalım bunu nasıl sağlayabilecekler, Ay’daki üssümüz kurulurken o teknolojilerin de ortaya çıktığını göreceğiz.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Sony, bu telefonla çıkışa geçebilir: Sony Xperia 1 II (Mark 2)

Japon teknoloji devi Sony, bir zamanlar akıllı telefon pazarında fırtına gibi esiyordu. Firmanın Xperia markası, pek çok teknoloji sever tarafından saygıyla karşılanan bir markaydı....

Son Haberler