Ana Sayfa Genel Ay tozu ile oksijen ürettiler

Ay tozu ile oksijen ürettiler

İnsanoğlu Ay’da üs kurmak için en önemli handikaplardan birini yenmek üzere. Avrupa Uzay Ajansı Ay tozu ile oksijen üretecek bir prototip geliştirdiğini duyurdu.

Ay’ın tamamen toz ve kaya ile kaplı yapısından, oksijen ve su üretmek için gerekli kimyasal ayrıştırmayı  yapacak olan prototip efektif çalışırsa, çalışmalar yeni bir sürece geçecek.

Ay tozu uzay keşiflerinin kilidi olabilir

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 2020 içinde prototipin geniş ölçekli bir örneğini inşaa edip nasıl çalıştığını test etmek istiyor. Bu sayede, Ay’a kurulacak küçük bir operasyon merkezi ile Ay’da astronotların ihtiyacını karşılaşacak oksijen, su ve roket yakıtını üretilecek. Bu da SpaceX roketleri gibi “iniş-kalkış” yapabilen roketlerin düzenli olarak aya gidip gelebilmelerinin önünü açacak.

Yani Ay’a sürekli inşaat malzemesi taşıyabilecek ve geri dönüş de yapabilecek olan roketlerle Ay’da kalıcı ve yüksek kapasiteli bir üs kurulabilecek. Ay’ın düşük yer çekimi ise derin uzaya ulaşmanın kilidi olarak görülüyor. Burada inşaa edilebilecek daha büyük uzay gemileri daha düşük maliyetle ve kolayca uzaya yükselip diğer gezegenlere ulaşabilecek.

Ayda oksijen, su ve yakıt üretiminin mümkün olması, Ay yüzeyinde madencilik faliyetlerinin de başlaması anlamına gelecek. Bu da hem Ay’daki inşaatlar için gerkli madenlerin çıkarılmasını hem de dünyada kıt bulunan madenlerin Ay’dan daha ucuza getirilebilmesinin önünü açabilecek.

Instagram IGTV butonunu kaldırıyor

ESA’nın prototipinün henüz çok erken aşamada olduğu ancak temel prensip olarak ay tozunu oksijene dönüştürebildiği vurgulanıyor. Uzay ajansı 2020 ortasında tam anlamıyla çalışan güçlü bir modelle medya önüne çıkmaya hazırlanıyor.

ay tozu

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting