Ana SayfaGenelNASA Ay’da su buldu: Yüzyılın en büyük keşiflerinden!

NASA Ay’da su buldu: Yüzyılın en büyük keşiflerinden!

Dünya’nın en büyük uzay kuruluşlarından bir tanesi olarak bilinen NASA, Ay’da su buldu. Hadi gelin bütün detaylara birlikte göz atalım.

Uzun bir süredir araştırmalarına devam eden NASA, Ay’da su buldu ve bu sayede bilimsel prestijini artırdı. Ay’ın aydınlık yüzeyinde devam eden çalışmalar sonucunda, ilk etapta fazla bir bulguya rastlanmadı. Ancak kısa bir süre sonra bilim insanları son derece ilginç sonuçlarla karşılaştı. Normal şartlarda, Ay yüzeyinin tamamen kurak olduğu biliniyordu.

NASA Ay çalışmaları su konusunda umutlandırdı

NASA Astrofizik Bölümü Direktörü Paul Hertz, aslında hiçbirimizin tahmin bile edemeyeceği bulguları yakalamayı başarmıştı. Normalde Ay yüzeyinde çalışmalar yürüten bilim insanları, çok fazla önyargıya sahipti. Ay’ın bir atmosfere sahip olmaması bunda önemli bir paya sahip. Aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklar, bunun en önemli örnekleri arasında yer alıyor.

NASA Ay’da su

Her zamanki rutin araştırmalarına devam eden bilim insanları, Ay’ın güney yarımküresinde önemli bulgular elde etti. Keşfedilen bu su konusunda akıllardaki en büyük soru işareti ise oranıydı. Yapılan son araştırmalar ile birlikte 12 onsluk (340 gr) şişe suyu buradan çıkarmanın mümkün olduğu ifade ediliyor. Clavius Krateri olarak adlandırılan bu yer belki de daha fazla suya sahip.

Uzay çalışmalarını yakından takip edenler bu haber ile birlikte çok fazla sevinseler bile yine de akıllarda soru işaretleri geniş yer kaplıyor. Mesela bilim insanları; buradaki suyun Sahra Çölün’deki su oranından 100 kat daha az olduğunu buldu. Böyle bir yüzeyde su bulunması, nereye ve nasıl taşınacağı sorusunu gündeme getirdi. Sizce Ay’da suyun bulunması ne tür değişimler yaratacak? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting