Kürtaj düzenlemesi için ilginç karar

Koronavirüsten korunmak

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Roe sonrası Amerika’da tüketicilerin mahremiyetini korumak için adım atacağını ve ajansın hassas tıbbi ve konum verilerinin yasa dışı paylaşımına karşı “yasayı tam olarak uygulamaya kararlı olduğunu” ilan ettiğini söyledi.

Kürtaj düzenlemesi için ilginç karar. FTC’nin Gizlilik ve Kimlik Koruma Bölümünde müdür yardımcısı Kristin Cohen tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde komisyon, özellikle daha önce toplanan bilgileri paylaşan veri simsarlarını ve üçüncü tarafları hedef aldı. Gönderi, bir kullanıcı hakkında potansiyel olarak hassas bilgiler toplayabilen çok çeşitli kaynaklara işaret ediyor, ancak konum verileri ile sağlık verilerinin birleşiminin tüketiciler için belirli bir risk oluşturduğunu vurguluyor.

Kürtaj düzenlemesi

Cohen, “Teknolojiyle ilgili konuşma, faydalara odaklanma eğilimindedir,” diye yazıyor:

“Ancak perde arkasında açıkça incelenmesi gereken bir ironi var: İnsanların ailelerine, arkadaşlarına veya meslektaşlarına bile ifşa etmemeyi tercih ettiği son derece kişisel bilgilerin aslında tamamen yabancılarla paylaşılması. Bu yabancılar, şirketlerin benzeri görülmemiş bir ölçekte ve ayrıntı düzeyinde veri paylaşmak için kar amacına sahip olduğu, genellikle gölgeli reklam teknolojisi ve veri komisyoncusu ekosistemine katılır.”

Kürtaj düzenlemesi

Kürtaj düzenlemesi için ilginç karar

Blog yazısında, dijital hizmet kullanıcılarının özel tutmak isteyebilecekleri birçok yaşam alanı olmasına rağmen üreme sağlığıyla ilgili bilgilerin özellikle hassas olduğu belirtiliyor. Bu nedenle, FTC, bu tür bilgileri yeterince koruyamayan veya saklanma, anonimleştirilme ve paylaşılma şeklini yanlış beyan eden tüm şirketleri takip etmek için federal ve eyalet yasalarını kullanmayı amaçlıyor.

FTC’den yapılan açıklama, 8 Temmuz’da Başkan Biden tarafından imzalanan kürtaj bakımı ve hasta mahremiyetine ilişkin bir yürütme emrinin hemen ardından geldi. Yürütme emri, kürtaj ve doğum kontrolüne erişimi güvence altına almanın yanı sıra üreme sağlığı hizmetlerine erişebileceklerin mahremiyetini de koruma gereğini vurguluyordu. Bu nedenle, emir, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına hamile kadınlar için tıbbi bakıma erişimi genişletme ve FDA onaylı ilaçların yaygın olarak bulunmasını sağlama talimatı verdi ve ayrıca FTC’yi kürtaj arayanlar için tüketici mahremiyetine ilişkin ek adımlar atmaya çağırdı.

Kürtaj düzenlemesi

Yüksek Mahkemenin federal kürtaj korumalarını bozmasından bu yana, birçok mahremiyet savunucusu, dönem izleme uygulamaları ve diğer çevrimiçi hizmetler tarafından toplanan verilerin silah haline getirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Kürtaj artık en az 10 eyalette yasaklanmış ve takip etme olasılığı daha yüksek olan üreme adaleti destekçileri, teknoloji şirketlerini kürtaj arayanları kovuşturmak için kullanılabilecek verilerin toplanmasını ve saklanmasını en aza indirmeye çağırdı. Şimdiye kadar, zorlama bir miktar başarılı oldu: Temmuz ayı başlarında Google, şirketin kürtaj kliniklerine yapılan ziyaretlerin kayıtlarını kullanıcıların konum geçmişinden otomatik olarak silmeye başlayacağını duyurdu.

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir