Ana SayfaGenelSpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

SpaceX, Starship’in ilk yörünge test uçuşu için uzun süredir hazırlanıyor, ancak bu önemli kilometre taşı bir kez daha ertelenebilir. İşte tüm detaylar.

Devasa fırlatma aracı için tasarlanmış bir Süper Ağır güçlendirici, şirketin Boca Chica, Teksas tesisinde patladı. Olayın bir videosunu yükleyen NASA Spaceflight’a göre, şirket Raptor motorlarını test ederken güçlendirici alev aldı. Gizmodo’nun belirttiği gibi, Super Heavy’nin mevcut prototipi Booster 7, 33 versiyon 2 Raptor motorla donatılmıştı. NASA Spaceflight’ın patlamayla ilgili tweetine yanıt olarak Musk, bunun “aslında iyi olmadığını” ve ekibinin hasarı değerlendirdiğini söyledi. Ayrıca, bu sorunun SpaceX tarafından gerçekleştirilen motor döndürme çalıştırma testine özgü olduğu da belirtildi.

SpaceX cephesinde korkunç olay! Uzay roketi patladı

“Şirket, Mayıs 2021’de nihayet ilk başarılı fırlatma ve iniş sekansını gerçekleştirmeden önce, geçmişte çeşitli nedenlerle birkaç Starship roket prototipi patlamıştı. Güçlendiricilerin bazıları yer testi sırasında patladı, diğerleri ise Starship test uçuşlarının ardından indikten sonra alev aldı. SpaceX uzay aracının yörünge testi uçuş gecikmesine katkıda bulunan sadece patlayan Yıldız Gemileri değil – şirketin planları da düzenleyici onaylarla desteklendi.

Geçen ay Musk, Starship’in Temmuz ayında “uçmaya hazır” olacağını, ancak bu olayın büyük olasılıkla şirketin zaman çizelgesini etkileyeceğini söyledi. Musk, bir tweet’te, kontrol ettiklerinde “aracın durumu el feneri ile iyi görünüyor” dedi, ancak hasarın ne kadar kötü olduğu ve şirketin aracın ilk planlarını ne kadar etkileyeceği inceleniyor.

OnlyFans modelinin kazancı dudak uçuklattı! Boşuna çalışıyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting