Ana SayfaGenelDolar Euro arasındaki makas kapandı! Peki şimdi ne olacak?

Dolar Euro arasındaki makas kapandı! Peki şimdi ne olacak?

Dünya genelinde ekonomilerin allak bullak olması neticesinde olmaz denilen oldu ve 1 dolar 1 euro’ya eşit hale geldi.

Dolar Euro arasındaki makas kapandı! Peki şimdi ne olacak? Ülkemizin geçmiş siyasi söylemleri arasında en unutulmaz olanlardan biriydi “1 dolar 1 tl olacak” söylemi. Tabi bu söylemin dillendirildiği günlerde bile doların TL karşılığı 3-4 lira seviyelerinde olduğu için çok gerçekçi görünmüyordu ancak bugünlerde neredeyse 18-TL ye koşan Türk Lirası artık bu hedefinden hepten uzaklaşmış görünüyor. Ancak euro için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

dolar kuru 696x418 1

Bugüne kadar her zaman dolardan daha değerli olan euro gerek Avrupa’nın tutumu, gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nin hırçın politikaları nedeniyle tarihi bir döneme girerek 1 dolara eşit hale geldi. Peki 20 yıldır tedavülde olan euro’nun ilk defa dolarla eşit hale gelmesinin arkasında yatan sebep neydi?

Merkez Bankası dolar tahmini

Dolar Euro arasındaki makas kapandı! Peki şimdi ne olacak?

Ekonomi uzmanlarına göre bu gelişmenin ilk sebebi Avrupa’nın faiz artırma konusundaki kararsız ve çekingen tavırları nedeniyle euro’nun değerini koruyamaması oldu. Uzmanlar bu duruma bir de Amerika Birleşik Devletleri’nin enflasyonist ortamdan uzaklaşabilmek için tarihte eşi benzeri görülmemiş şekilde aldığı tedbirleri ekleyince, bu durumun aslında kaçınılmaz bir son olduğu konusunda fikir birliğine varıyorlar.

Ekonomide dengeleri altüst eden

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri, üst üste gelen ve her biri yeni bir rekorun temsilcisi olan enflasyon verilerini dizginleyebilmek için, tarihinde nadir görülen bir kararla tek seferde 0,75 karar faiz arttırmış, dahası bu tutumun sürebileceğini işaret etmişti.

Apple Car’ın son tasarım detayları, başlangıcından 8 yıl sonra ortaya çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting