Kripto paralar Evergrande iflası ile sarsıldı. Bitcoin 24.000$’ı gördü

Çin Bitcoin madenciliği

28.000$ ile iki ayın en düşük seviyesini test eden Bitcoin, akşam saatlerinde SEC’in Ripple davası için yaptığı itirazın kabul edilmesinin ardından gece geç saatlerde Çinli emlak şirketi Evergrande’nin de iflas başvurusunda bulunması sonrası oldukça sert satışlarla karşı karşıya kaldı.

Birçok borsada kripto para fiyatları arasında ayrışma gerçekleşti. Dünyanın en büyük borsası olan Binance’de Bitcoin fiyatı 25.300$’a kadar gerilerken OKX borsasında 24.100$ görüldü. Aynı ayrışma Ripple fiyatında da yaşandı. Bir ay önce 0,93$’a kadar yükselen Ripple dün 0,4$’ı gördü. Saat gece 03.00 sularında gerçekleşen sert geri çekilmenin hem hacimlerin düşük olduğu bir sırada hem de alım yönlü emirlerin zayıf seyrettiği bir saatte gerçekleşmesi de dikkat çekti.

Çin Bitcoin madenciliği

Ek olarak birçok borsanın likidasyon motorlarında aksaklıklar yaşandı ve fiyat düzeyinde sapmalar gerçekleşti. Birçok borsa arasında fiyat dengesizlikleri oluştu. Oluşan gap’ler (boşluklar) sebebiyle piyasanın kendini bir noktada dengeleme isteği muhtemelen artacaktır ancak oluşan bu dengesizlik kısa vadede piyasanın aşağı yönlü bir hareketi devam ettirme ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Geçmişte gördüğümüz sert düşüşlerin ardından genellikle ilk etapta bir miktar dengelenme arayışına giren Bitcoin sert bir tepki yükselişi alamadığı durumda bir süre bir aralıkta fiyatlanmasının ardından bir kez daha sert düşüşlerle karşı karşıya kalabiliyor. Bu açıdan yatırımcıların dikkatli olmasında fayda var.

Bununla birlikte birçok altcoin çift haneli düşüşler yaşadı, SRM, YGG, CFX ve XRP günün en çok düşen kripto paraları olurken PYR, DAO, ARKM ve INJ zorlu bir günde yatırımcılarına getiri sağlamayı başaran altcoinler olarak öne çıktılar.

 Venedik’te cinayet için geri sayım başladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir