Kripto parada bir vurgun daha! 120 milyon dolarlık kripto para çalındı

Kripto parada bir vurgun daha! 120 milyon dolarlık kripto para çalındı

Kripto para camiasında bir soygun daha yaşandı. Çarşamba gecesi, birisi merkezi olmayan finans platformu BadgerDAO’ya bağlı birden fazla kripto para cüzdanından para çekti. Raporlara göre saldırıda çalınan çeşitli tokenler yaklaşık 120 milyon dolar değerinde. İşte detaylar.

Kripto para vurgunundaki soruşturma devam ederken, Badger ekibinin üyeleri, kullanıcılara sorunun, web sitelerinin kullanıcı arayüzüne kötü amaçlı bir komut dosyası ekleyen birinden kaynaklandığını düşündüklerini söyledi. İşlemlerin şeffaf doğası nedeniyle, saldırganların soygun hamleleri görülebiliyor. Raporlara göre saldırgan değeri 50 milyon dolardan fazla olan bir transfer yapmış. Ekibe göre, saldırganlar tespit edilmekten kaçınmak için görünüşte rastgele aralıklarla çalıştırdıkları için kötü amaçlı kod 10 Kasım gibi bir tarihte ortaya çıktı.

Kripto parada bir vurgun daha! 120 milyon dolarlık kripto para çalındı

Merkezi olmayan finans (veya DeFi) sistemleri blok zinciri teknolojisine güveniyor. Söz konusu sistem kripto sahiplerinin borç verme yoluyla faiz kazanmak gibi daha tipik finans işlemlerini gerçekleştirmesine izin veriyor. Protokolü, Bitcoin’e sahip kişilerin, kripto para birimini token aracılığıyla Ethereum platformuna “köprüleştirmesine” olanak tanıyor. Soygun farkedildiğinde tüm akıllı sözleşmeler duraklatıldı. Esasen platform donduruldu ve kullanıcılara saldırganın adreslerine yapılan tüm işlemlerin reddedilmesi söylendi.

Perşembe gecesi şirket, olayın tam ölçeğini araştırmak için veri adli tıp uzmanları ile anlaştı. Saldırı, Blockchain teknolojisinin kendisinde belirli kusurları ortaya çıkarmasa da, çoğu kullanıcının işlemleri gerçekleştirmek için kullanması gereken eski “web 2.0” teknolojisinden yararlanıyor. Çok faktörlü kimlik doğrulama sistemleri, hesaplarımızı birçok kimlik avı planına veya toplu kimlik bilgisi doldurma saldırılarına karşı korur. Yine de uzmanlar, bunu atlayabilecek hedefli kimlik avı saldırıları konusunda defalarca uyarıyor.

Bitrota 1 milyar TL vurgun yapıp kaçtı: Saadet zincirleri büyüyor