Ana sayfa Genel Jeff Bezos roket motoru fabrikası açıyor

Jeff Bezos roket motoru fabrikası açıyor

Elon Musk’ın SpaceX şirketiyle yoğun rekabete girmek üzere olan Blue Origin büyük bir yatırımla yeni bir hamle yapıyor. Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos roket motoru üretecek bir fabrika kuracağını açıkladı.

Kısa süre önce 4 milyar dolarlık Amazon hisse senedi satan Bezos’un bu dev bütçeyi Blue Origin’e aktaracağı anlaşılıyor. Blue Origin’i, Amazon’dan elde edeceği gelirle finanse edeceğini daha önce duyuran Bezos şimdi roket motoru üretmek için fabrika açıyor.

Jeff Bezos roket motoruyla milyarlar kazanacak

Huntsville’de açılacak fabrikada, Blue Origin’in geliştirdiği yeni nesil BE4 motorları üretilecek. Bu güçlü ve yakıt tasarruflu motorlar şirketin New Glenn roketlerinde kullanılacak.

Bu hamle, Jeff Bezos için önemli bir gelişme. Blue Origin şirketi, 2011 yılında beri BE4 motorlarının üzerinde çalışıyordu. Bezos bu motorlar sayesinde, NASA veya diğer uzay ajanslarının kalbini çalacak etkili bir uzay gemisi üretmeyi planlıyor.

Lockheed Martin ile Boeing ortaklığında kurulan, havacılık ve uzay şirketi United Launch Alliance 2014 yılında yaptığı açıklamaya uzay gemilerinde BE4 motorlarını kullanacağını duyurmuştu. Bezos şimdi fabrikasında bu motorları ve kendi uzay gemilerini üretip “müşterilerinin” kullanımına sunmaya başlayabilecek.

Waymo şoförü kasten kaza yapmaktan tutuklandı

BE4 motorları, sıvı ve katı yakıt karışımıyla çalışıyor ve çok ağır yükleri atmosferin dışına taşıyabilme beceresine sahip. Bu sayede, yörüngeye veya Ay’a hatta Mars’a büyük miktarda yük taşınabilecek ve dünya dışında istasyonlar kurmak mümkün olacak.

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

ESET NOD32 Antivirus yazılımı ile tehlikelere karşı korunun!

ESET, NOD32 Antivirus yazılımıyla sizi güncel tehlikelere karşı korumayı vadediyor. Ürünün kutusunun içinden çıkan kod ile yazılımı rahatlıkla kurabiliyor ve ardından güncelleyebiliyorsunuz. Sonrasında, tehlikelerle...

Son Haberler