iPhone 16’ların Lacivert Renkli Kılıfları Sızdı

iphone 16

Neredeyse her gün iPhone 16’lar hakkında yeni bir sızıntı gerçekleşiyor. Daha önce yeni iPhone’ların maketlerini ve bazı bilgilerini paylaşan Majin Bu yine boş durmadı.

Sızıntı denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Majin Bu, iPhone 16‘ların lacivert renkli kılıflarının fotoğraflarını paylaştı. Kılıflar iPhone 16’nın hap şeklindeki yeni kamera tasarımını ve yakalama (Capture) tuşunu tekrar doğruluyor. Yakalama düğmesinin telefonların sağ tarafında güç tuşunun altında olduğu belirtiliyordu. Kılıfların sağ kısmında ekstra boşluk var. Bu boşluk muhtemelen yakalama tuşu için. Yakalama veya orijinal adıyla Capture düğmesi kullanıcıların pratik ve daha hızlı şekilde video ve fotoğraf çekmesine imkan sağlayacak. Kullanıcı tuşa hafifçe basınca kamera odaklanacak, sağa sola kaydırma yapınca yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapabilecek.

iphone 16

iPhone 16 serisinde en önemli değişikliklerden biri Pro modellerinde gerçekleşecek. iPhone 16 Pro’nun 6.3, Pro Max’in de 6.9 inç’lik ekrana sahip olacağı söyleniyor. Şimdiye kadar sızan maketler ve kılıflar da yeni ekran boyutlarını onayladı. Yeni Pro’ların daha büyük ekranla geleceğini ilk olarak ekran analisti Ross Young söyledi. Daha büyük ekran tetraprizma kamera ve farklı bileşenler için yer açıyor. Şu anda iPhone 15 Pro Max’e özel olan tetraprizma kameranın iPhone 16 Pro’ların her iki modelinde de yer alacağı belirtiliyor. Apple’ın tetraprizma kamerayı normalde iPhone 15 Pro’da da kullanmak istediği, ancak telefonda yeterli alan olmadığından bu fikrinden vazgeçtiği söyleniyor.

iphone 16

Farklı bir sızıntı kaynağı olan LeaksApplePro’ya göre yeni iPhone Pro‘ların başlangıç modeli 128 değil 256 GB depolama alanına sahip olacak. Gerçekte işin rengi farklı olabilir. iPhone 14 Pro ve Pro Max’in standart modeli 128 GB depolama birimiyle satışa sunuldu. iPhone 15 Pro, 999 dolarlık fiyatıyla 128 GB’ta kaldı. iPhone 15 Pro Max ise 256 GB’a yükseldi, fakat fiyatı da 100 dolar arttı. Yani iPhone 16 Pro’nun depolama alanı artarken fiyatı da bununla birlikte artabilir. Bununla birlikte LeaksApplePro güvenilir bir kaynak değil. Geçmişte paylaştığı bazı sızıntılar gerçek çıkmadı. Sicili bozuk olduğu için yeni iPhone Pro’lar hakkındaki iddiası da havada kalıyor.

Microsoft’un web tabanlı mobil oyun mağazası Temmuz’da geliyor