iPhone 15 çip krizinden etkilenmeyecek

iPhone 15 Pro

Apple önümüzdeki dönemde satışa sunacağı yeni nesil iPhone modellerinin çip krizinden etkilenmemesi için yoğun mesai harcıyor. Peki Cupertino merkezli şirket bunu başarabilecek mi? İşte konunun detayları.

iPhone 15 çip krizinden etkilenmeyecek. Apple, kendisine has kullanıcı kitlesi ve günden güne büyüyen “kaliteli cihazların markası” algısıyla, dünya teknoloji gündemine yön vermeye devam ediyor. Her yıl bir yeni modeli çıkan iPhone markasıyla, akıllı telefon sektöründe önemli bir paya kavuşan şirket, ayrıca iPad’den MacBook’a kadar pek çok önemli teknoloji kategorisinde de zirveye oynuyor. İşte şirketin bu başarısının ardında yatan en önemli etkenlerden biri de hiç  kuşkusuz geliştirdiği ortaklık ağı.

iPhone 15 Pro

Bilindiği üzere, şu an dünya genelinde bir çip krizi var. Otoriteler bu krizin 2024’nin ortalarına kadar çözülmesinin pek mümkün olmadığını, gerekli adımların hızlıca atılmaması ve üretimin hızlanmaması halinde ise sürecin 2025 yılına sarkmasının kesin gibi göründüğünü belirtiyor. Bununla birlikte, Apple’sa bu süreçten en az etkilenen isimlerden biri. Sebebi ise şirketin dünyanın en büyük çip üreticisi TSMC ile kurduğu iş ortaklığı.

Apple ofise dönüş tarihini erteleyen şirketler arasına katıldı

iPhone 15 çip krizinden etkilenmeyecek

Halihazırda TSMC’nin en büyük müşterisi Apple. Peki ne kadarlık bir büyüklükten bahsediyoruz dersiniz? Şöyle izah edelim; TSMC’nin gelirlerinin %25’ine yakını Apple kaynaklı. Şirket geride bıraktığımız sene 45 milyar dolar civarında bir gelir beyan ettiğine göre demek ki Apple’dan TSMC’ye 11 milyar doların üzerinde bir kaynak transferi yapılmış.

iPhone fiyatlarında artış

Hal böyle olunca da, TSMC için en önemli müşteri de Apple oluyor. Peki bu kanıya nereden varıyoruz? Çok basit. Şirket bu yıl müşterilerine artan hammadde masrafları ve karşılanamayacak boyutlara gelen talepleri bahane göstererek ortalama %20 civarında bir zam yaptı, tabi Apple hariç. Şirket tarafından Apple’a yapılan zam oranı ise sadece %3 seviyesinde kaldı. TSMC’nin böyle bir hamle yapmasının arkasında yatan en önemli sebeplerden biri de, hiç kuşkusuz Apple’ı kapmak isteyen Samsung’a karşı tedbirli olmak ve en büyük müşterisini kimselere kaptırmamak.

Sonuç olarak bu durumdan her iki firma da kazançlı çıkacak. Bir taraf en önemli müşterisini elinde tutmaya devam edecekken, diğer taraf ise içinden ne zaman çıkılacağı öngörülemeyen çip krizi sürecinde, kendi ihtiyacının önemli bir kısmını garantilemiş olacak. iPhone 15 çip krizinden etkilenmeyecek.

Microsoft yapay zeka işine kafayı fazlasıyla taktı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir