iOS 18’de Yer Alacak Yapay Zeka Özellikleri Nedir?

Apple Spotify için karşı dava

Güvenilir kaynaklardan biri olan Mark Gurman geçtiğimiz günlerde iOS 18’deki olası özelliklerin bazılarından bahsetmişti. Şimdi de Apple’ın planlarına yakın sektör kaynağı Gurman’ın dediklerini doğruladı. Lafı daha fazla uzatmadan neler olduğuna birlikte bakalım.

Apple’ın yeni işletim sistemlerinde yapay zeka ağırlıklı yenilikler sunması bekleniyor. Aylardır konuşulan bir konu. Gazeteci Mark Gurman kısa süre önce yaptığı açıklamada iOS 18‘de otomatik oluşturulan emojiler, fotoğraf düzenleme, mesajlara önerilen cevaplar ve daha fazla özelliğin yapay zeka destekli olacağını söyledi. Gurman’ın dediklerini onaylayan bir rapor ortaya çıktı. Kore basınında çıkan habere göre Apple’a yakın sektör kaynağı muhtemel bazı özellikleri açıkladı. Kaynak önerilen yanıtlar, Siri ile doğal etkileşim, Apple Watch için daha gelişmiş Siri, fotoğraf düzenleme, Xcode için geliştirici araçlarının olacağını ifade etti. Tüm bu özelliklerin yapay zekadan yararlanacağını belirtti.

ios 18

Mark Gurman ve yeni rapora göre yapay zekayı kullanacak olan iOS 18 özellikleri şöyle:

-Gelişmiş fotoğraf düzenleme
-Sesli notların metne dönüştürülmesi
-E-posta ve mesajlar için önerilen yanıtlar
-Kullanıcı mesajlarına göre otomatik oluşturulan emojiler
-Her durum için mevcut emojilerden farklı yepyeni emojiler oluşturma
-Geliştirilmiş Safari web araması
-Spotlight’ta daha hızlı ve güvenli arama
-Siri ile daha doğal etkileşim
-Siri’nin Apple Watch için tasarlanmış ve hareket halindeki görevler için optimize edilmiş gelişmiş sürümü
-Cevapsız aramalar, bildirimler, mesajlar, web sayfaları, haberler, makakeler, belgeler, notlar ve daha fazlasının akıllı özetleri
-Xcode geliştirici araçları
-Matematiksel yeteneklere sahip Notlar uygulaması

Az işlem gücü gerektiren yapay zeka özellikleri tamamen cihaz üzerinde çalışacak, ancak daha zorlu işler bulut üzerinden çalışacak. Bu özelliklerin hangilerinin tanıtılacağını ise WWDC 2024’te birlikte öğreneceğiz. WWDC 10 Haziran Pazartesi günü TSİ 20:00’da başlayacak. Etkinlik apple.com/tr, Apple Developer uygulaması, Apple TV uygulaması ve Apple YouTube kanalından izlenebilecek.

TikTok yasağı yasası bu Eylül ayında mahkemede tartışılacak