iOS 17’nin yenilikleri ortaya çıkıyor

ios 17

iOS 17’nin tanıtılmasına fazla bir şey kalmadı. Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC 2023’te yeni işletim sistemini detaylarıyla göreceğiz. Fakat bu durum dedikodulara engel yaratmıyor. Daha önce Apple hakkında söylediği bir iddia doğru çıkan kaynak, bu sefer iOS 17’de yer alan yenilikleri paylaştı. Neler olduğuna birlikte bakalım.

Çin’in sosyal medyası Weibo’da bulunan bir hesap, iOS 17‘nin özellikleri hakkında ilginç detaylar paylaştı. Bu hesabın iddiasına göre iOS 17 Apple Music, kilit ekranı, denetim merkezi, uygulama arşivinde değişiklikler içeriyor. Kaynağın söylediklerine göre yenilikler şu şekilde:

-Kilit ekranında yazı tipi ve boyutu seçenekleri olacak
-Özel kilit ekranı tasarımlarını diğer iPhone kullanıcılarıyla paylaşmak için düğme olacak
-Apple Music şarkı sözleri kilit ekranında görünecek
-Apple Music’in arayüzü daha sade tasarımla değişecek
-Uygulama arşivi klasörleri elle yeniden adlandırılabilecek
-Denetim merkezi baştan aşağı değişiyor
-El fenerinin parlaklığı, ses ayarına benzer olacak ve daha kolay ayarlanacak

Denetim merkezinin tamamen değişeceği, Mark Gurman başta olmak üzere farklı birkaç kaynak tarafından dile getirilmişti. Weibo’daki kaynak iPhone 14’ün sarı renkli çıkacağını bilen, Apple hakkında birkaç iddiası doğru olan biri. iOS 17 hakkında paylaştıkları gerçek olabilir. Zaten yeniliklere baktığımız zaman denetim merkezi dışında hiçbiri çığır açıcı, köklü yenilikler değil. iOS 17, kullanıcıların sorunlarını iyileştiren, daha çok performansa yönelik sürüm olacak gibi görünüyor.

ios 17

iOS 17’de bir ilk olarak App Store’a gerek kalmadan uygulama yüklenebilecek. Gazeteci Mark Gurman, aylardır söylenen özelliği yeniden onayladı. Avrupa Birliği (AB), 1 Kasım 2022’de DMA (Digital Markets Act) adında yasayı hayata geçirdi. Bu yasa şirketlerin hizmetlerini ve platformlarını, diğer şirketlere ve geliştiricilere açmasını zorunlu tutuyor. 2024 sonuna kadar tüm şirketlere süre verildi. En çok etkilenen isim Apple oldu. Cupertino merkezli teknoloji devi, sadece App Store değil, Mesajlar, FaceTime, Siri ve daha fazlasında değişiklik yapacak görünüyor.

5 – 9 tarihleri arasında düzenlenecek olan WWDC 2023’te iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 ve tvOS 17’yi göreceğiz. WWDC’de ayrıca şirketin karma gerçeklik gözlüğü ve gözlüğün işletim sistemi xrOS’nin de açıklanması bekleniyor.

Mac kullanıcıları dikkat! Mac App Store’daki sahte ChatGPT uygulamalarına paranızı kaptırmayın


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir