iOS 17, iPhone’u akıllı ekrana dönüştürecek

ios 17

iOS 17 hakkındaki iddialar bitmek bilmiyor. Kısa süre önce yayınlanan bir raporda iOS 17’nin özellikleri hakkında ilginç bilgiler paylaşılmıştı. Şimdi de Mark Gurman, işletim sisteminin bir yeniliğini daha ortaya çıkardı. İşte detaylar…

Apple hakkında sağlam bağlantıları bulunan gazeteci Mark Gurman’a göre iOS 17‘nin kilit ekranı iPhone’u akıllı ekrana dönüştürecek. iPhone yatay konumdayken ve kullanılmadığı zaman, ekranda randevular, hava durumu, bildirimler ve daha fazlası gösterilecek. Apple bunu kilit ekranına eklenen widget’lar üzerinden sağlayacak. Sene başında yayınlanan bir raporda da Apple’ın widget’ları daha da geliştirip, kilit ekranında birkaç yenilik sunabileceği iddia edilmişti. Bu açıdan bakıldığında Mark Gurman ve eski iddia birbirini doğruluyor.

Apple, ekrandaki bilgilerin okunmasını kolaylaştırmak için yazıları açık renkli, arka planı da koyu renkli yapmayı planlıyor. Cupertino’lu şirket, iPad için de iPhone’daki gibi yatay arayüz geliştiriyor.

ios 17

iOS 17’nin en büyük ve zorunlu yeniliği yan yükleme olacak. Özetle kullanıcılar App Store’a gerek kalmadan uygulama indirip, yükleyebilecek. Bu durumun bir de geliştiricileri ilgilendiren kısmı var. Şöyle ki, normalde geliştiricilerden uygulamalar için komisyon alınıyor. Yan yüklemeyle birlikte Apple’a komisyon ücreti ödemeye gerek kalmayacak.

Avrupa Birliği (AB), 1 Kasım 2022’de DMA (Digital Markets Act) adında yasayı hayata geçirdi. Bu yasa şirketlerin hizmetlerini ve platformlarını, diğer şirketlere ve geliştiricilere açmasını zorunlu tutuyor. 2024 sonuna kadar tüm şirketlere süre verildi. En çok etkilenen isim Apple oldu. Cupertino merkezli teknoloji devi, sadece App Store değil, Mesajlar, FaceTime, Siri ve daha fazlasında değişiklik yapacak görünüyor. Eğer Apple, AB’nin yasalarına uymazsa küresel gelirinin %20’sine denk gelen para cezalarıyla karşılaşabilir. Mac’lerde App Store dışında uygulamalara erişim için doğrulama sistemi var. Benzer sistem büyük ihtimalle iOS 17’de de olacak.

Sega, 121 çalışanının işine son verdi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir