Ana SayfaGenelİkinci el araç satışı için tek istisna açıklandı

İkinci el araç satışı için tek istisna açıklandı

İkinci el araç satışına getirilen sınırlamalara ilişkin mevzuattaki boşluklar kapatılmaya devam ederken, geçtiğimiz günlerde açıklanan ceza tutarı sonrası bu uygulamaların bir önemi olup olmadığı sorgulanır hale geldi.

İkinci el araç satışı için tek istisna açıklandı. Sıfır araç fiyatlarının her geçen gün artmasına bağlı olarak ikinci el araç piyasasının da yukarı yönlü bir hareket içerisinde olması aslında gayet normal. Ancak anormal olan şeyse, bazen ikinci el bir aracın aynı model sıfırından daha pahalıya satılabiliyor olması.

Araç kiralama hizmetleri

İşte bu durumun arkasında yatan sebep, gerek ikinci el araç ticareti yapanların gerekse de yetkili satıcıların, sıfır otomobilleri bayilerden toplayarak stok sorununa sebep olmaları ve daha sonra bu araçları sıfır km modellerinden daha yükseğe satmaları.

Bu konu artık içinden çıkılmaz bir hal alınca işe Ticaret Bakanlığı el attı ve bu tür kişi ve şirketlerin satın aldıkları sıfır km araçların satışını yapmalarını 6 ay ve 6 bin km sınırlamaları getirdi. Aslında vatandaş olarak bakıldığında bu uygulama son derece güzel ve en azından geçici bir pansuman görevi görebilecek nitelikteydi.

ucuz elektrikli otomobiller

İkinci el araç satışı için tek istisna açıklandı

Bununla birlikte Bakanlığın geçtiğimiz günlerde açıkladığı yasağa uymayanlara kesilecek ceza tutarı, ki bu tutar 8.400-TL, uygulamadan ümitli olanların son ümit zerrelerini de kırdı. Nitekim bu ceza tutarı bırakın bu halini, üst sınır olarak uygulanabilecek 42.000-TL ile bile caydırıcı olmaktan çok uzak.

Araç kiralama hizmetleri

Ancak Bakanlık sektörle aynı fikirde olmayacak ki yasa hakkında yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyor. Buna göre araç satış sınırına yeni bir istisna getirildi. Öyle ki karar Resmi Gazete’de 16 Ağustos’ta yayınlandığı için, bu türden araçlarını 16 Ağustos’tan önce satın alanların 15 Eylül’e kadar hiçbir sınırlamaya tabi olmadan satışlarını yapabilecekleri duyuruldu.

Meta bir sonraki VR kulaklığı için tarih verdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting