Ana SayfaOtomobilOtomobil piyasası ikinci elde neden yükseldi?

Otomobil piyasası ikinci elde neden yükseldi?

İkinci el otomobil piyasası Eylül 2019’dan sonra çok konuşulmaya başlandı. Sizce ikinci el araba fiyatlarının bu derece artmasının sebebi ne?

Ülkemizde son dönemlerde belki de en çok konuşulan mevzuların başında ikinci el otomobil piyasası geliyor. Neden mi? Çünkü alanlar da satanlar da ikinci el otomobillerin fiyatlarının bu kadar artmasından rahatsız. İkinci el araba almak isteyenler karar verme aşamasında almak istediği aracın fiyatının, arabasını satmak isteyenler ise kendi araçlarının muadillerinin fiyatlarının sürekli arttığının farkındalar. Peki ama neden ikinci el otomobil fiyatları bu kadar arttı. Detaylar haberimizde.

Bu piyasanın bu kadar canlanmasının birden fazla nedeni olsa da en temel sebebi insanların ikinci el arabaya yüksek fiyatlar ödememek için Ötv indirimi bitmeden araba almak istemesi, yıl sonu sıfır otomobil piyasasında yapılan kampanyalar ve ikinci el otomobil piyasayasasında her zaman var olan risk nedeniyle tüketicilerin sıfır otomobil tercih etmesi ve bu sebeple beklenmeyen talep karşısında arzın eksik kalması. Aslında esas mesele bu. Sıfır otomobil almak isteyen bir kişi yetkili bayiye gidip satın almak için sözleşme yapsa otomobil en erken 2 ay sonra elinde olacak. Üstelik o günkü kur farkı üzerinden bir bedel daha ödemek zorunda. Bu nedenle bayiler fiyat vermekten kaçınıyor. Buna rağmen çoğu zaman gemideki otomobillerin hepsi satılmış oluyor.

Covid-19 ikinci el araba piyasasını olumsuz etkiliyor! 

Yukarıda yazılanların tamamen dışında Çin’in Wuhan kasabasında ortaya çıkan Corona Virüsü olarak bilinen Covid-19 otomobil piyasayasına da damga vurdu. Otomotiv firmaları parça teminatı konusunda sorun yaşıyorlar çünkü bir çok otomotiv firmasının parça temini Çin’de bulunan fabrikalarından sağlanıyor. Parça temin edemeyen firmalar alternatif yollar armaya başladı. Temin edilen parçalardan da fabrika çalışanlarına Corona Virüsü bulaşma ihtimali ortaya çıktı. Nitekim Hyundai’nin Güney Kore’deki fabrikasında Corona Virüsü vakası nedeniyle firma buradaki fabrikasını kapatma kararı aldı. Sonuç olarak ikinci el araç piyasası neden yükseldi dediğinizde karşınıza ilk neden olarak yeterli sayıda sıfır araç üretilememesi geliyor.

OPPO Reno 3 Pro tanıtıldı! İşte özellikleri!

İkinci neden olarak ülkemizde ki siyasal ve coğrafi krizlerin döviz kuru üzerindeki etkisini gösterebiliriz. Yukarıda da belirttiğim gibi sıfır bir araba almak isterseniz güncel fiyat alamıyorsunuz. Ön sipariş vererek araba ülkemize geldiğinde geçerli olan kur farkı üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Bu da tüketicinin sıfır araba tercih etmemesine neden oluyor. İkinci el araç piyasası bu sebeple de oldukça canlı.

Yine ülkemizde bu piyasadaki araba fiyatlarının artışı için neden olarak gösterilebilecek bir etmen: fırsatçılar. Gerçekten ülkemizde ” al-satçı”  olarak bilinen insanlar bu işten para kazanıyorlar. Herhangi bir vergi ödemeden araç alıp satarak piyasada fiyatları arttırıyorlar. Ancak şu sıralar piyasayanın yükselmesi ikinci el otomobil satış rakamlarında azalmaya neden oluyor. Araçlar satılamasa da fiyatlar artmaya devam ediyor.

Sizce piyasayanın bu hale gelmesinde ki nedenler neler? Bu konuya dair fikirlerinizi haberin altına yorum olarak yazabilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Bence başka bir etki bu artışa galericilerin de eşlik etmesi. Yani fırsatçılar ile alsatçılar ne kadar fiyat yükselirse yükselsin eğer galariciler onların 5 bin 10 bin aşağısında verse herkes galaricileri tercih eder. Bence siz galaricileri ikna edin piyasa normale döner

  2. Bence en büyük neden al-satçılar gerisi hikaye. Öyle bir piyasa var ki adam arabasını satamadıkça fiyat artırıyor, saçma sapan iş.

  3. Burdaki en büyük neden a dan Z ye herkesin al satçı olması.Yaklaşık bir aydır araba almak için uğraşıyorum.Degerindeki araçları anında aracılar alıyorlar.Üstüne 5 yada 10 bin koyup satıyorlar.Bu şekilde de piyasa yükseliyor 1 2 hafta kimse araç almazsa mecburen bir düzene girecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting