Ana SayfaGenelIBM Rusya'dan tamamen çekiliyor

IBM Rusya’dan tamamen çekiliyor

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Rusya’daki faaliyetlerini durduran IBM, şimdi de ülkedeki ofisini kapatıp tamamen çekilme kararı aldı.

Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından batı ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan katı yaptırımlar, teknoloji dünyasını da derinden etkilemeye devam ediyor. Bildiğiniz gibi Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından pek çok teknoloji şirketi Rusya’daki faaliyetlerini geçici olarak durdurmuş, bazıları da ülkeden tamamen çıkma kararı almıştı.

Rusya pazarından çıkan teknoloji şirketlerine bu hafta bir yenisi daha eklendi. Bulut alanında yakaladığı başarı sayesinde son dönemde yeniden yükselişe geçen Amerikalı teknoloji şirketi IBM, Rusya’daki ekibinin tamamını işten çıkararak ülkedeki ofisini kapatma kararı aldı.

IBM, tüm Rus işgücünü işten çıkarmaya başladı

Hatırlayacağınız gibi şirket mart ayında Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. Aradan geçen sürede Rusya-Ukrayna krizinin bir çözüme kavuşmaması, şirketin Rusya’daki ofisini daha uzun süre açık tutması için bir sebep bırakmadı. Neticede beklenen oldu ve IBM Rusya’dan tamamen çekilmek için ciddi bir adım attı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu yaşananlar yüzünden yaklaşık 700 kişi işini kaybedecek.

Konu hakkında bir açıklama yapan şirket CEO’su, şubat ayında Rusya-Ukrayna savaşı başladığında ilk olarak Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını, o günden beri de gidişatı takip ederek uzun vadeli planlarına karar vermeye çalıştıklarını söyledi. Bu süreç boyunca ülkedeki tüm çalışanlarının maaşlarını ödemeye devam ettiklerinin altını çizdi. Ancak yakın gelecekte bu sorunun çözülmeyeceğinin netlik kazanmasının ardından şirketin buradaki ofisini kapatmaktan başka çaresi kalmadı.

Meta akıllı saat projesini rafa kaldırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting