Huawei PC pazarında ciddi bir paya erişti

HUAWEI MateBook 14s

Bir dönem akıllı telefon pazarında zirveye oynayan Huawei, şimdi aynı şeyi PC pazarında gerçekleştirmek istiyor. Huawei, son dönemde çıkardığı PC modelleriyle ciddi bir müşteri kitlesine ulaşmayı başardı.

Huawei PC pazarında ciddi bir paya erişti. Akıllı telefon pazarındaki güçlü isimlerden biri olan Huawei yaklaşık olarak 2 senedir zor günler geçiriyor. Özellikle 2020 ile birlikte mobil pazarda ağır yara alan Çinli üretici, hem Avrupa, hem de Asya pazarında müşteri kitlesinin önemli bir bölümünü kaybetti.

fg 54u6

Huawei telefonlarından Google servislerinin çıkartılması bu cihazlara olan ilgiyi büyük oranda düşürdü. Sonuç olarak Çinli şirket önce global pazarda ardından da kendi ülkesinde büyük kan kaybına uğradı.

Fakat Huawei bu süreçte dizüstü bilgisayar bölümüne önemli yatırımlar yaparak pazar payını hatırı sayılır derecede yükseltmeyi başardı.

gheye

Huawei PC pazarında ciddi bir paya erişti

Kendisine has bir tasarım çizgisi tutturan Çinli şirket, Türkiye de dahil pek çok pazarda önemli bir müşteri kitlesine erişmeyi başardı.

Notebook tarafında fiyat performans ürünleriyle ön plana çıkan Huawei model yelpazesini de hızlı bir şekilde genişletti. Nitekim genişletmeye de devam ediyor.

hy6jtym

Elbette buradan Huawei tamamen mobil pazardan vazgeçti anlamı çıkmasın. Lakin son dönemde Çinli üreticinin model sayısını önemli oranda azalttığını görüyoruz. 2022’in sonlarına yaklaşmamıza rağmen hala yeterli sayıda mobil cihaz tanıtılmış değil.

Eğer Huawei’nin HarmonyOS hamlesi de tutmazsa Çinli üretici için işler kızışabilir. Tabi ki yine de bekleyip göreceğiz. Sonuçta Huawei güçlü bir isim.

Opera masaüstü tarayıcısı artık TikTok’a hızlı erişim sağlıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir