Akıllı telefon fiyatları hızlı bir şekilde artabilir

iPhone kullananlar yüksek

Son 1 yılda teknoloji sektörüne büyük zarar veren çip krizi bitecek gibi görünmüyor. Gitgide daha da derinleşen kriz artık orta segment akıllı telefonların üretimini de duraksatmaya başladı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Akıllı telefon fiyatları hızlı bir şekilde artabilir. 2020’de patlak veren pandemi süreci nedeniyle, pek çok fabrika uzun süre kepenk indirmek zorunda kalmıştı. Bunun etkileri bazı sektörlerde hammadde sıkıntısının ortaya çıkmasına neden oldu. Nitekim bu sıkıntılar 2022’nin sonlarında zirveye ulaştı.

Xiaomi, yeni Mi 12S Ultra amiral gemisi akıllı telefonuyla fark yarattı

Hali hazırda hammadde sıkıntısının en yoğun olarak hissedildiği sektör ise akıllı cihazlar diyebiliriz. Bilindiği üzere akıllı cihazların büyük bir bölümü çiplerle yani işlemcilerle çalışıyor. Hal böyle olunca mevcut şartlarda tüm cihazlar için işlemci üretmek zaman zaman sıkıntı çıkarabiliyor.

Akıllı telefon satışları 2022 yılında %9 düştü

Akıllı telefon fiyatları hızlı bir şekilde artabilir

Zaten sektörde mevcut bir çip krizi olduğu aşikardı. Şimdi ise bu durum iyiden iyiye tescillenmiş oldu. Çin’in önde gelen akıllı telefon üreticileri bir süre önce bazı açıklamalar yapmış ve belli modellerde stok sorunu olduğunu belirtmişlerdi. Geçtiğimiz gün bu markalara Güney Kore ve dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticisi Samsung da katıldı.

Türkiye'de tercih edilen telefon

Sızdırılan raporlar Samsung’un özellikle orta segment A serisi modellerinde stok sıkıntısı yaşadığını gözler önüne seriyordu. Peki bu durumda ne olacak?

Pek çok analist akıllı telefonlara küresel pazarda zam yapılabileceğini ön görüyor. Yani telefon fiyatları döviz bazında artabilir. Bu artışın temel nedeni ise yüksek işlem kapasitesine sahip olan çiplerin fiyatındaki artış.

The Witcher 4 ne zaman çıkacak? Merakla bekliyoruz!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir