Huawei mobil pazarda zor günler geçiriyor

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

2022 Huawei açısından pek de iyi geçmedi. HarmonyOS’i tam anlamıyla Avrupa’da kullanıma sunamayan Çinli üretici, mobil pazarda kan kaybederken, saat ve PC pazarında güçlendi. İşte detaylar.

Huawei mobil pazarda zor günler geçiriyor! Çok değil, iki buçuk yıl önce Huawei mobil pazarda liderliğe oynayan isimlerden birisiydi. Hatta belki de ABD ambargoları ile karşılaşmış olmasaydı şu anda zirvede de olabilirdi. Fakat ABD tarafından uygulanan ambargolar yüzünden işler tamamen karıştı.

Huawei, en büyük Çinli rakibi lisans anlaşması imzaladı

Bilindiği üzere ABD Huawei’nin lisanslarını iptal etmişti. Bu durum Huawei’nin büyük zarar görmesine neden oldu. Malum Huawei modellerinden Google servisleri kaldırıldı. Google servisleri kaldırılınca bu durum pek çok kullanıcı için sorun haline geldi.

Çünkü Google servislerinin kaldırılması demek, kullanıcıların ücretli olarak satın aldıkları uygulamaların yeni Huawei modellerine aktarılamaması anlamını taşıyordu. Kaldı ki bu kullanıcıların karşılaştığı basit bir sorundu.

Harmony OS, 70 milyon kullanıcıya ulaştı!

Huawei mobil pazarda zor günler geçiriyor

Popüler uygulamaları indirmenin bile sorun haline geldiği Huawei modelleri çok hızlı gözden düştü. Bir buçuk sene önce zirveye oynayan Çinli üretici kısa süre içerisinde gözden düştü ve pazar payı adeta eridi.

Açıklanan son raporlara göre Huawei geçen yılın son çeyreğinde sadece yüzde 1’lik pazar payına erişti. Evet yanlış okumadınız, yalnızca yüzde 1.

f t6yu

Bu yüzde 1’lik satışın çok büyük bir kısmını ise Çin oluşturuyor. Avrupa pazarında ise Huawei’nin satışları rakiplerine göre yok denecek kadar az.

Bakalım HarmonyOS Huawei’yi bu dar boğazdan çıkarmada başarılı olabilecek mi? Bunu zaman gösterecek.

Elektrikli araç sahiplerinin %22’si avantajlarını bilmiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir